همه چیز درباره انتخابات تایوان؛ چین کاندیدای «استقلال‌طلب» را «خطر جدی» می‌داند

لای چینگ-ته نامزد انتخابات ریاست جمهوری تایوان که احتمال پیروزی را دارد از نظر چین "خطری جدی" علیه پکن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رای‌دهندگان در تایوان روز شنبه 23 دی، در انتخاباتی که پیامدهای ژئوپلیتیکی بزرگ جهانی متوجه آن است، برای انتخاب رئیس جمهوری و پارلمان جدید به پای صندوق‌های رای رفتند.

بنا به باور بسیاری از ناظران، احتمال پیروزی نامزد حزب حاکم «دموکراتیک مترقی» که سیاست استقلال کامل تایوان از چین را دنبال می‌کند زیاد است.
تایوان درهای شعب رای‌گیری را صبح شنبه به روی ساکنان این جزیره 24 میلیونی باز کرد. انتظار می‌رود نتیجه انتخابات عصر شنبه اعلام شود و رئیس جمهور منتخب از 20 می 2024 کار خود را آغاز خواهد کرد.
از جمعیت 24 میلیونی تایوان، حدود 19.5 میلیون نفر حق شرکت در انتخابات را دارند. به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین»، 75% از افرادی که شرکت در انتخابات را داشتند، در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 شرکت کردند.
برنده این انتخابات، جانشین «تسای اینگ ون» 67 ساله رئیس جمهوری کنونی تایوان خواهد شد که طبق قانون اساسی کشور سه دوره متوالی نمی‌تواند ریاست را به عهده بگیرد، اما معاون او «لای چینگ-ته» می‌تواند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.

«تسای» و «لای» هر دو از « حزب دموکراتیک مترقی» هستند، حزبی که پکن از آن متفر است و این دو شخصیت برجسته حزب را جدایی طلب می‌داند. بسیاری از ناظران بر این باورند لای چینگ-ته به احتمال زیاد در این انتخابات پیروز می‌شود.

لای چینگ-ته، معاون رئیس‌جمهوری تایوان و نامزد ریاست‌جمهوری حزب حاکم
لای چینگ-ته، معاون رئیس‌جمهوری تایوان و نامزد ریاست‌جمهوری حزب حاکم

ترس چینی‌ها

پکن از نتیجه انتخابات تایوان که جنبش استقلال‌طلب در آن پیروز شود، بیمناک است. پکن با پرتاب بالن‌های جاسوسی در اتفاعات جزیره تلاش دارد با تامین مالی برخی اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی طرفدار چین و دعوت از مقامات محلی در سفرهای لوکس، بر روند نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد. این‌ها تاکتیک‌هایی است که چین برای اعمال نفود در انتخابات امروز تایوان به آن متهم است.
بر اساس خبرگزاری «شینخوا» خبرگزاری رسمی چین، پکن روز پنج‌شنبه 21 دی هشدار داد لای چینگ-ته کاندیدای که احتمال پیروزی زیاد دارد «تهدید جدی» برای روابط چین و تایوان است.

بر اساس این خبرگزاری، «چن‌ بینهوا» سخنگوی دفتر امور تایوان در پکن، گفت: امیدوارم هموطنان ما در تایوان خطر جدی لای در تحریک درگیری‌ها را ببینند و نامزد درست را انتخاب کنند.

کو ون-جه نامزد حزب مردم تایوان
کو ون-جه نامزد حزب مردم تایوان

کاندیداهای ریاست جمهوری

رای دهندگان تایوانی، رئیس جمهوری خود را از بین سه نامزد انتخاب خواهند کرد. چهارمین رقیب که میلیاردری تایوانی «تری گو» بنیانگذار فاکسکان، تامین کننده اصلی اپل است، ساعاتی قبل از پایان مهلت برای ثبت نام رسمی، انصراف خود را اعلام کرد.
سه نامزد ریاست جمهوری تایوان، لای چینگ-ته 64 ساله از «حزب دموکراتیک مترقی» و معاون فعلی رئیس جمهور تایوان است.
نامزد دوم هو یو-یی 66 ساله از «حزب کومینتان» و یک افسر پلیس سابق و شهردار فعلی «تایپه»، خواستار روابط نزدیک با چین است.
نامزد سوم کو ون-جه 64 ساله از حزب مردم تایوان و شهردار سابق «تایپه» خواستار اجرای سیاست‌های خارجی رئیس جمهور فعلی تسای است، اما مذاکره با پکن را در دستور کار خود دارد.

احزاب اصلی شرکت‌کننده در انتخابات

سه حزب اصلی تایوان در حال رقابت در این انتخابات؛ حزب حاکم دموکراتیک مترقی (DPP)، حزب کومینتانگ (KMT) و حزب مردم تایوان (TPP) که در سال 2019 پایه‌ریزی شد، هستند.
حزب دموکراتیک مترقی با 63 کرسی اکثریت پارلمان، حزب کومینتانگ با 38 کرسی و حزب مردم تایوان (TPP) با پنج کرسی در پارلمان این کشور هستند. تعداد کل کرسی های پارلمان 113 کرسی است.
حزب دموکراتیک مترقی از استقال کامل تایوان از چین حمایت می کند و ادعای حاکمیت پکن را مردود می‌داند. طبق مبانی این حزب «فقط مردم تایوان هستند که می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند.»
اما حزب کومینتانگ که حزب ملی‌گرای چین است و از سال 1949 پس از شکست در جنگ داخلی در سرزمین اصلی چین برای نزدیک به 40 سال بر تایوان حکومت کرد، ترجیح می‌دهد روابط نزدیک با چین برقرار کند، اما به شدت حمایت از پکن را رد می‌کند.
در کنار کومینتانگ، دیگر حزب اپوزسیون، حزب مردم تایوان (TPP) است که خواهان روابط نزدیک با چین است.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید