نامزد حزب حاکم تایوان با پیروزی در انتخابات به دفاع از استقلال کشورش متعهد شد

چین پیروزی «لای چینگ-ته» نامزد حزب حاکم که به خاطر مواضعش در حمایت از استقلال تایوان مشهور است را «خطر جدی» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لای چینگ-ته، نامزد حزب حاکم در انتخابات ریاست جمهوری تایوان، شنبه 23 دی، انتخاباتی که چین آن را انتخاب بین جنگ و صلح توصیف کرده است، پیروز شد.

نامزد استقلال‌طلب حزب حاکم تایوان پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را در میان تجمع هوادارانش اعلام و جشن گرفته و متعهد شد که از استقلال تایوان در برابر «ارعاب» چین دفاع کند.

Advertisement

رئیس جمهوری جدید تایوان ضمن تشکر از اپوزیسیون به خاطر تبریک گفت: «برنامه‌ها و مواضع مخالفانم در انتخابات را با دقت بررسی خواهم کرد، مشروط بر این‌که به نفع مردم و توسعه ملی باشد، در برنامه سیاسی آینده خود خواهم گنجاند».

با کسب این پیروزی، حزب حاکم «دموکراتیک مترقی» که از هویت مستقل تایوان دفاع و ادعای حاکمیت چین بر آن را رد می‌کند، برای سومین دوره متوالی که در سیستم انتخاباتی تایوان بی‌سابقه است، قدرت را در تایپه به دست می‌گیرد.

از سویی خبرگزاری فرانسه گزارش داد که مقامات پکن به‌رغم اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری تایوان که در آن نامزد حزب حاکم «استقلال‌طلب» پیروز شد، کماکان بر حتمی بودن اتحاد (الحاق) جزیره تایوان با خاک چین تاکید دارند.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در پی پیروزی لای چینگ-ته، نامزد حزب حاکم در انتخابات ریاست جمهوری تایوان، تاکید کرد که واشینگتن از استقلال تایوان حمایت نمی‌کند.

لای چینگ-ته، که چین می‌گوید به دلیل مواضع طرفدار استقلال تایوان، «خطری جدی» دارد، در صدر نتایج انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد و انتظار می‌رود با کسب این پیروزی در 20 می 2024 به قدرت برسد.

لای چینگ-ته، معاون رئیس جمهوری پیشین، که متعلق به حزب دموکرات ترقی‌خواه است، بر اساس نتایجی که شامل 98 درصد از حوزه‌های رأی گیری می‌شود، 40.2 درصد آرا را به دست آورد.

این در حالی است که رقیب اصلی او، «هو یو-یی»، نامزد حزب ملی گرای «کومینتان»، که خواستار نزدیکی با پکن است، 33.2 درصد آرا را به دست آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید