رئیس دومای روسیه: بایدن باید قبل از آغاز جنگ جهانی محاکمه شود

ٰنماینده آمریکا در شورای امنیت: حملات ما به همراه بریتانیا به اهداف مرتبط با گروه حوثی در یمن، با هدف کاهش توانمندی آنها در حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ و خلیج عدن صورت گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ویاچسلاو ولودین، رئیس دومای روسیه، شنبه 23 دی، در اظهار نظری در مورد حمله آمریکا و بریتانیا به یمن، خواستار محاکمه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قبل از آغاز جنگ جهانی شد.
ولودین در صفحه تلگرامی خود نوشت: «واشینگتن با دور زدن قوانین بین‌المللی و نادیده‌گرفتن منشور ملل متحد، به یک کشور مستقل حمله کرد. اگر آمریکا، کشوری قانون‌مدار است، بایدن قبل از آغاز جنگ جهانی و چسبیدن او با تمام قدرت به حاکمیت، باید محاکمه شود».
طبق گفته ولودین، بایدن به «جنگی محدود برای پیروزی» نیاز دارد تا توجه رای‌دهندگان را از شکست در اوکراین و مشکلات داخلی آمریکا، منحرف سازد.
به‌نظر ولودین به همین دلیل، دولت بایدن، کنگره آمریکا را در جریان برنامه خود برای حمله به مراکز مرتبط با حوثی‌ها قرار نداد.

نگرانی جهانی درباره تهدید کشتیرانی بین المللی

در پی تشدید تنش‌ها در منطقه دریای سرخ و یمن طی ساعات گذشته، خطر باز شدن پای کشورهای متعدد به عرصه منازعه مسلحانه چندجانبه عملا بالا رفته و کشورهای مختلف از شعله‌ورشدن جنگ جهانی، شدیدا نگران هستند.
این در حالی است که فرماندهی مرکزی نیروهای مسلح آمریکا «سنتکام» شنبه 23 دی از حمله نیروهای آمریکایی به یک ایستگاه راداری حوثی‌ها در یمن خبر داد. بر اساس بیانیه سنتکام، آمریکا با استفاده از موشک‌های «تاماهاک» پرتاب‌شده‌ از ناو جنگی «یواس‌اس کارنی»، پایگاه راداری حوثی‌ها را هدف قرار داد.
همزمان جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده متعهد شد در صورت ادامه حملات حوثی‌ها، اقدامات بیشتری انجام خواهد شد.
نیروی هوایی آمریکا هم روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که حملاتی را علیه 60 هدف در 16 موضع حوثی‌ها انجام داده و مراکز فرماندهی و کنترل، انبارهای مهمات، سامانه‌های پرتاب، تأسیسات تولید و سامانه‌های راداری دفاع هوایی را هدف قرار داده است.
در ادامه این بیانیه آمده است که نقاط مورد هدف، شامل هسته‌های فرماندهی و کنترل، انبارهای مهمات، سیستم‌های پرتاب، تأسیسات تولید و سامانه‌های رادار دفاع هوایی بوده، و در این حملات از بیش از یکصد موشک «هدایت‌شونده نقطه‌زن»، هواپیما و موشک‌های توماهوک، استفاده شد که از کشتی‌ها و زیردریایی‌ها شلیک شدند.

مواضع آمریکا، بریتانیا و روسیه در شورای امنیت

آمریکا و بریتانیا روز گذشته، حملات نظامی علیه حوثی‌ها را قانونی و همخوان با قانون بین‌المللی توصیف کردند ولی نماینده روسیه در شورای امنیت در جریان نشست فوق‌العاده این شورا، ضمن محکوم کردن حملات آمریکا و بریتانیا، تاکید کرد« این دو کشور احترامی به قانون بین‌المللی نمی‌گذارند و اقداماتشان هیچ ارتباطی با حق دفاع از نفس بر اساس منشور سازمان ملل ندارد.»
او افزود: «این دو کشور، حمله بزرگی را به خاک یمن انجام دادند، من در مورد حمله به یک گروه در داخل کشور صحبت نمی‌کنم، بلکه حمله به مردم کل کشور است که در آن از هواپیماها، کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ها نیز استفاده شد».
لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در شورای امنیت، تأکید کرد که حملات این کشور به همراه بریتانیا به اهداف مرتبط با گروه حوثی در یمن، با هدف کاهش توانمندی آنها در حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ و خلیج عدن صورت گرفت.
باربارا وودوارد، نماینده بریتانیا در شورای امنیت نیز با اعلام این که «روز گذشته اقدامات لازم، محدود و متناسب برای دفاع از خود در همکاری با ایالات متحده را انجام دادیم»، بر تعهد لندن به دفاع از تجارت بین‌المللی تاکید ورزید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید