بروز اختلاف نظر میان کشورهای اروپایی بر سر مشارکت در اقدام نظامی علیه حوثی‌ها

اسپانیا مشارکت نخواهد کرد و ایتالیا ابراز ملاحظه کرده و فرانسه خواهان موضعی متوازن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایتالیا، اسپانیا و فرانسه در حملات آمریکا و بریتانیا علیه گروه حوثی در یمن در جمعه 22 دی، شرکت نکرده و حتی بیانیه صادره از سوی ده کشور در توجیه این حمله را امضا نکردند.
این موضوع، اختلافات در غرب بر سر نحوه تعامل با حوثی‌ها که هفته‌ها است کشتی‌های غیرنظامی در دریای سرخ را در واکنش به عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه، هدف حمله قرار می‌دهند، برجسته ساخت.
نقاط مختلف یمن شب گذشته در پاسخ به حملات مکرر حوثی‌ها به یکی از پرترددترین مسیرهای کشتیرانی تجاری جهان، هدف ده‌ها حمله جنگنده‌ها، کشتی‌ها و زیردریایی‌های آمریکایی و بریتانیایی قرار گرفت.
طبق گفته مقامات آمریکایی، این عملیات با پشتیبانی لجستیکی و اطلاعاتی هلند، استرالیا، کانادا و بحرین انجام گرفت.
آلمان، دانمارک، نیوزلند و کره جنوبی با امضای بیانیه مشترکی با این شش کشور، ضمن دفاع از این حملات، تهدید کردند در صورت عدم انصراف حوثی‌ها از رویکرد تهاجمی خود، اقدامات دیگری را برای حفاظت از جریان آزاد تجارت دریای سرخ انجام خواهند داد.

دلایل امتناع ایتالیا از مشارکت در عملیات

یک منبع در دفتر جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا با اعلام این که ایتالیا از امضای بیانیه خودداری کرد، افزود اساسا از ایتالیا خواسته نشد در حمله به حوثی‌ها شرکت کند.
با این حال، طبق گفته یک منبع دولتی، از ایتالیا خواسته شده بود که در این عملیات شرکت کند، اما رم به دو دلیل امتناع کرد، نخست این که هرگونه مشارکت ایتالیا باید توسط پارلمان تصویب شود که زمان می‌برد. دوم این که رم ترجیح می‌دهد در مسیر سیاست «آرام‌سازی» در دریای سرخ، گام بردارد.
ساعاتی بعد، در بیانیه دولت آمد: «ایتالیا از عملیات کشورهای هم‌پیمان که از حق دفاع از کشتی‌های خود و منافع جریان تجارت جهانی و کمک‌های بشردوستانه برخوردارند، حمایت می‌کند».

ابراز نگرانی پاریس

از سوی دیگر یک مقام فرانسوی اعلام کرد که پاریس نگران است، مشارکتش در حملات تحت رهبری آمریکا، هرگونه نفوذ فرانسه در مذاکرات برای کاهش تنش میان حزب‌الله لبنان و اسرائیل را از میان ببرد.
همزمان یک دیپلمات فرانسوی آگاه از موضع این کشور خاطرنشان کرد که به‌باور پاریس این حمله را نمی‌توان دفاع قانونی از خود قلمداد کرد.

مخالفت اسپانیا با عملیات

وزیر دفاع اسپانیا اما به خبرنگاران در مادرید گفت که نپیوستن اسپانیا به عملیات نظامی در دریای سرخ به این دلیل بود که این کشور، خواهان تقویت صلح در منطقه است و اسپانیا همواره نسبت به صلح و گفت‌وگو، پایبند است.
وزیر دفاع اسپانیا پیشتر گفته بود که متوقف کردن تجاوز حوثی‌ها باید به شکلی باشد که منجر به بروز جنگی جدید در منطقه نشود.

نشست آتی وزرای اتحادیه اروپا

این درحالی است که وزراء خارجه اتحادیه اروپا تاکید کرده‌اند که در نشست سه‌شنبه آینده در بروکسل ممکن است توافقی در مورد تشکیل ماموریت دریایی جدید حاصل شود.
گفتنی است که اتحادیه اروپا سال گذشته، امکان گسترش دامنه عملیات «اتالانتا» با محوریت حفاظت از ناوبری در سواحل سومالی را مورد بررسی قرار داد ولی اسپانیا این ابتکار عمل را عملا ناکام گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید