بایدن: آمریکا در مورد حملات حوثی‌ها پیامی به ایران ارسال کرد

سفیر ایران در سازمان ملل متحد: هر کشوری در حملات برضد حوثی‌ها مشارکت کند هدفی مشروع برای حوثی‌ها تلقی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا، شنبه 23 دی، گفت که ایالات متحده پیامی را به‌طور ویژه به ایران در رابطه با گروه حوثی همپیمان آن که علیه کشتیرانی تجاری در دریای سرخ دست به حملات می‌زند، ارسال کرده است.

بایدن در کاخ سفید و پیش از عزیمت خود به تفریحگاه ریاست جمهوری در کمپ دیوید برای گذراندن تعطیلات آخر هفته به خبرنگاران گفت: «ما پیام را به طور خصوصی به تهران ارسال کردیم و مطمئن هستیم که آمادگی خوبی داریم.»

در واکنش به تکرار حملات ایالات متحده در شامگاه جمعه به اهدافی در یمن شبه‌نظامیان حوثی به دادن «پاسخ قوی و مؤثر» به این حملات آمریکا تهدید کردند.

حملات مکرر ایالات متحده آمریکا در پاسخ به تهدیدها و حملات حوثی‌های مورد حمایت ایران در دریای سرخ به تشدید تنش‌ها در منطقه منجر شد و در این راستا واشینگتن به دفاع از کشتیرانی تجاری در این آبراه بین‌المللی متعهد شد.

این بمباران مجدد در شامگاه جمعه که به گفته آمریکا یک سایت راداری حوثی‌ها را مورد اصابت قرار داده است، یک روز پس از آن انجام شد که استان‌های صنعا، صعده، حجه، ذمار، تعز و الحدیده تحت کنترل حوثی‌ها در یمن در بامداد جمعه شاهد عملیات نظامی مشترک آمریکا و بریتانیا به پادگان‌های آموزشی، زاغه‌های سلاح و مهمات و انبارهای موشکی و پهپادی و تأسیسات و زیرساخت‌های لجستیک این گروه متحد ایران در یمن هدف گرفته شد.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، جمعه گفت که اولین حملات توانایی حوثی‌ها برای ذخیره، پرتاب و هدایت موشک‌ها و پهپادها را هدف قرار داده است که این گروه برای تهدید علیه ناوبری در دریای سرخ استفاده می‌کرد. کربی در ادامه افزود که واشینگتن خواهان جنگ با یمن نیست.

جو بایدن، که دولت او در ابتدای آغاز به کار حوثی‌ها را از فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» وزارت خارجه آمریکا در سال 2021 حذف کرده بود، در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره «تروریستی خواندن» حوثی‌ها، گفت که به باور او حوثی‌ها گروه تروریستی هستند.

شایان ذکر است که حوثی‌ها به رغم حملات آمریکا و بریتانیا همچنان به تهدیدها و حملات خود علیه کشتیرانی بین‌المللی ادامه می‌دهند. این گروه روز گذشته در چندین مورد با شلیک موشک‌های بالستیک ضدکشتی و استفاده از قایق‌های تندرو روند کشتیرانی در دریای سرخ و تنگه باب المندب را تهدید کردند.

در همین راستا سفیر ایران در سازمان ملل متحد در حمایت از این گروه متحد تهران در یمن، تهدید کرد هر کشوری در حملات برضد حوثی‌ها مشارکت کند هدفی مشروع برای حوثی‌ها تلقی می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید