سوناک درباره حمله به حوثی‌ها: اقدامی محدود، ضروری و متناسب در دفاع از خود انجام دادیم

سوناک: بریتانیا همیشه از آزادی دریانوردی و جریان آزاد تجارت دفاع خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور حملاتی را علیه تأسیسات نظامی حوثی‌ها در یمن انجام داده است.

سوناک گفت که بریتانیا همواره از آزادی دریانوردی و جریان تجارت دفاع خواهد کرد و افزود، نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا به گشت‌زنی خود در دریای سرخ به عنوان بخشی از عملیات چندملیتی ائتلاف «نگهبان سعادت» بازدارنده حوثی‌ها ادامه خواهد داد.

سوناک در ادامه گفت که «حوثی‌ها به‌رغم هشدارهای مکرر بین‌المللی، این هفته برای باری دیگر به حملات خود علیه کشتی‌های جنگی بریتانیایی و آمریکایی در دریای سرخ ادامه می‌دهند» و افزود: «این نمی‌تواند ادامه یابد بنابراین ما اقدامات محدود، ضروری و متناسب در دفاع از خود انجام دادیم.»

نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد: «لندن همیشه از آزادی دریانوردی و جریان آزاد تجارت دفاع خواهد کرد» و اقدامات حوثی‌ها را «غیر مسئولانه»، «بی‌ثبات کننده» خواند و گفت که موجب «ایجاد اختلال قابل توجه در یک مسیر تجاری حیاتی و افزایش قیمت مواد اولیه» می‌شود.

در هفته‌های گذشته، حوثی‌ها بیش از 25 عملیات علیه کشتی‌های تجاری مظنون به ارتباط با اسرائیل یا به مقصد اسرائیل در نزدیکی تنگه «باب المندب» انجام دادند.

شبه‌نظامیان حوثی این حملات را پاسخ به جنگ اسرائیل در نوار غزه عنوان می‌کند. اما این حملات آبراهی که 12% تجارت جهانی از آن عبور می‌کند را به خطر انداخته است.

این حملات، آمریکا را واداشت تا یک ائتلاف چند ملیتی دریایی (شامل 21 کشور) برای حفاظت از کشتیرانی در دریای سرخ ایجاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید