بایدن: در انجام حملات بیشتر به مواضع حوثی‌ها تردید نخواهیم کرد

کشته‌شدن 5 شبه‌نظامی حوثی بر اثر حملات آمریکا و بریتانیا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در اظهاراتی گفت که ایالات متحده و بریتانیا در پاسخ به حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ، حملات موفقیت‌آمیزی را علیه حوثی‌ها انجام دادند.

بنا به گزارش‌ها در این حملات با مشارکت جنگنده‌ها از موشک‌های «تاماهاوک» استفاده شد.

جو بایدن در بیانیه‌ای گفت: «امروز به دستور من، نیروهای نظامی آمریکا با همکاری بریتانیا و با برخورداری از حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند - حملات موفقیت‌آمیزی را علیه شماری از اهداف در یمن انجام دادند که شورشیان حوثی از آنها برای به‌خطرانداختن آزادی کشتیرانی در یکی از حیاتی‌ترین آبراه‌های جهان استفاده می‌کنند».

او این ضربات را «پاسخ مستقیم» به حملات «بی‌سابقه» حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ با «استفاده از موشک‌های بالستیک ضد کشتی برای اولین‌بار در تاریخ» توصیف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «این حملات، کارکنان آمریکایی، ملوانان غیرنظامی و شرکای ما را به خطر انداخت و تجارت و آزادی دریانوردی را تهدید کرد».

به‌گفته بایدن «این حملات هدفمند، پیام روشنی است مبنی بر این که ایالات متحده و شرکای ما، حملات به تجهیزات ما را تحمل نخواهند کرد و به طرف‌های متخاصم اجازه نمی‌دهند آزادی کشتیرانی را در یکی از مهم‌ترین مسیرهای تجاری جهان، به خطر بیندازند».

بایدن تاکید کرد: «در صورت لزوم از صدور دستوری برای اتخاذ تدابیر بیشتر به‌منظور حفاظت از مردم خود و جریان آزاد تجارت بین‌المللی، تردید نخواهیم کرد».

سخنگوی نظامی حوثی‌ها، جمعه 22 دی تایید کرد که این حملات منجر به کشته‌شدن 5 شبه‌نظامی حوثی و زخمی شدن 6 نفر دیگر شد. سخنگوی حوثی‌ها تاکید کرد که آمریکا و بریتانیا مواضع این گروه را مورد 73 حمله قرار دادند.

در هفته‌های گذشته، حوثی‌ها بیش از 25 عملیات علیه کشتی‌های تجاری مظنون به ارتباط با اسرائیل یا به مقصد اسرائیل در نزدیکی تنگه «باب المندب» انجام دادند.

شبه‌نظامیان حوثی این حملات را پاسخ به جنگ اسرائیل در نوار غزه عنوان می‌کند. اما این حملات آبراهی که 12% تجارت جهانی از آن عبور می‌کند را به خطر انداخته است.

این حملات، آمریکا را واداشت تا یک ائتلاف چند ملیتی دریایی (شامل 21 کشور) برای حفاظت از کشتیرانی در دریای سرخ ایجاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید