آستین: در صورت لزوم عملیات بیشتری علیه حوثی‌ها انجام می‌دهیم

وزیر دفاع بریتانیا: تهدید جان بی‌گناهان و تجارت جهانی آنقدر بالارفته که این اقدام، ضرورتی بیشتر پیداکرد و وظیفه ما، حفاظت از کشتی‌ها و آزادی دریانوردی را ایجاب می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، جمعه 22 دی، اعلام کرد که حملات آمریکا و بریتانیا علیه حوثی‌ها در یمن، رادارها و زیرساخت‌های موشکی و پهپادی را هدف قرار داده است.

آستین در بیانیه‌ای گفت: «این عملیات با هدف تخریب و تضعیف توانمندی حوثی‌ها در به‌خطرانداختن دریانوردان و تهدید تجارت بین‌المللی در یکی از مهم‌ترین آبراه‌های جهان انجام گرفت».

آستین در این بیانیه افزود: «ضربات امروز، مراکز مرتبط با پهپادهای حوثی، موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز، توانمندی‌های رادار ساحلی و نظارت هوایی » را با برخورداری از حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند هدف قرارداد.

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد که «اقدامات امروز ائتلاف، حاوی پیامی روشن به حوثی‌ها با این محتواست که اگر به حملات غیرقانونی خود پایان ندهند، هزینه‌های بیشتری متحمل خواهند شد».

ضربات نقطه‌زن

گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که چهار جنگنده «تایفون» با همراهی نیروهای آمریکایی، «حملات نقطه‌زن» را علیه دو موضع حوثی‌ها انجام دادند.

شاپس افزود: «تهدید جان بی‌گناهان و تجارت جهانی آنقدر بالارفته که این اقدام، ضرورتی بیشتر پیداکرد و وظیفه ما، حفاظت از کشتی‌ها و آزادی دریانوردی را ایجاب می‌کرد».

پشتیبانی استرالیا

ریچارد مارلز، وزیر دفاع استرالیا هم امروز گفت که استرالیا از پرسنل نظامی آمریکا و بریتانیا در جریان حملات دو کشور علیه اهداف نظامی حوثی‌ها در یمن، پشتیبانی کرد.

حملات موفق

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرد که ایالات متحده و بریتانیا در پاسخ به حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ، حملات موفقیت‌آمیزی را علیه حوثی‌ها انجام دادند.

از سویی به‌گفته شاهدان عینی، شهرهایی در یمن نیز هدف حملات قرار گرفته‌اند.

رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که در این حملات با مشارکت جنگنده‌ها از موشک‌های تاماهاوک استفاده شد.

بایدن در بیانیه‌ای گفت: «امروز به دستور من، نیروهای نظامی آمریکا با همکاری بریتانیا و با برخورداری از حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند - حملات موفقیت‌آمیزی را علیه شماری از اهداف در یمن انجام دادند که شورشیان حوثی از آنها برای به‌خطرانداختن آزادی کشتیرانی در یکی از حیاتی‌ترین آبراه‌های جهان استفاده می‌کنند».

او این ضربات را «پاسخ مستقیم» به حملات «بی‌سابقه» حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ با «استفاده از موشک‌های بالستیک ضد کشتی برای اولین‌بار در تاریخ» توصیف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «این حملات، کارکنان آمریکایی، ملوانان غیرنظامی و شرکای ما را به خطر انداخت و تجارت و آزادی دریانوردی را تهدید کرد».

به‌گفته بایدن «این حملات هدفمند، پیام روشنی است مبنی بر این که ایالات متحده و شرکای ما، حملات به تجهیزات ما را تحمل نخواهند کرد و به طرف‌های متخاصم اجازه نمی‌دهند آزادی کشتیرانی را در یکی از مهم‌ترین مسیرهای تجاری جهان، به خطر بیندازند».

بایدن تاکید کرد: «در صورت لزوم از صدور دستوری برای اتخاذ تدابیر بیشتر به‌منظور حفاظت از مردم خود و جریان آزاد تجارت بین‌المللی، تردید نخواهیم کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید