رسیدگی دیوان لاهه به شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل به‌اتهام نسل‌کشی در غزه

وزارت خارجه آمریکا متهم کردن اسرائیل به ارتکاب جنایت نسل‌کشی در غزه را «بی‌اساس» دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیوان دادگستری بین‌المللی پنج‌شنبه، 21 دی ماه جلسه‌ای را برای بررسی شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل به اتهام نسل‌کشی در غزه آغاز کرد.

این مرجع عالی قضایی بین‌المللی گفت آفریقای جنوبی تاکید دارد که اقدامات اسرائیل در غزه جنایت «نسل کشی» است.

به گفته دیوان دادگستری بین‌المللی: «شکایت آفریقای جنوبی خواستار مصونیت غیرنظامیان در نوار غزه و همچنین خواستار آتش‌بس فوری در این باریکه است.

نماینده آفریقای جنوبی با بیان اینکه اشغالگری اسرائیل مردم فلسطین را تیکه تیکه کرده و حق تعیین سرنوشت آنها را ضایع کرده است، افزود: «اسرائیل اقدامات تجاوزکارانه خود را در نوار غزه و بقیه سرزمین‌های فلسطینی تشدید کرد».

نماینده آفریقای جنوبی گفت که اسرائیل ده‌ها سال است که مرتکب نسل‌کشی و محاصره نوار غزه و تحمیل رژیم آپارتاید بر مردم فلسطین می‌شود.
او خاطرنشان کرد که آینده فلسطین به تصمیم دیوان بین المللی دادگستری بستگی دارد.

در همین حال وزیر دادگستری آفریقای جنوبی گفت که این شکایت جنایات نسل‌کشی علیه مردم فلسطین را تأیید می‌کند. او خاطرنشان کرد که خشونت در فلسطین از 7 اکتبر آغاز نشده است.

او تصریح کرد که اسرائیل گذرگاه‌های کرانه باختری به غزه و بالعکس را کنترل می‌کند.

وزیر دادگستری آفریقای جنوبی پاسخ اسرائیل به حمله 7 اکتبر را فراتر از هر حد و مرزی دانست و آن را در حال تحمیل محاصره شدید نوار غزه دانست.

وزیر دادگستری آفریقای جنوبی در سخنرانی خود تاکید کرد که جامعه بین‌المللی نتوانست از ارتکاب جنایات نسل‌کشی اسرائیل در غزه جلوگیری کند.

تیم حقوقی آفریقای جنوبی تاکید کرد که اسرائیل کریدورهای امنی را که پناهجویان از آن عبور می‌کنند را بمباران کرده است و مرتکب کشتار دسته جمعی علیه فلسطینی‌ها شده و صدها خانواده در غزه به طور کامل در اثر حملات اسرائیل از بین رفتند.

واکنش نتانیاهو به شکایت آفریقای جنوبی

نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به جلسات دیوان دادگستری بین‌المللی گفت دورویی آفریقای جنوبی سر به فلک کشیده و جهان امروز، جهان وارونه‌ای است.

نتانیاهو تاکید کرد که اسرائیل به مبارزه با «تروریسم و دروغ‌افکنی» ادامه می‌دهد و در دفاع از خود و آینده‌ خود به عملیات جنگی در نوار غزه ادامه خواهد داد.

واکنش آمریکا

در واکنش به رسیدگی دادگاه بین‌الملی لاهه به شکایت آفریقای جنوبی به اتهام نسل‌کشی علیه اسرائیل، وزارت خارجه آمریکا شامگاه پنج‌شنبه متهم کردن اسرائیل به ارتکاب جنایت نسل‌کشی در غزه را «بی‌اساس» دانست.

فلسطینی‌ها که تاکنون بیش از 23000 نفر از آنها طی سه ماه در نوار غزه کشته شدند، منتظر اولین جلسات دادگاه بین المللی دادگستری در لاهه هلند درباره پرونده‌ای هستند که اسرائیل را به ارتکاب نسل کشی متهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید