کریس کریستی از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کناره‌گیری کرد

فرماندار پیشین نیوجرسی در جریان کارزار انتخاباتی امسال خود، بابت پشتیبانی پیشین‌اش از ترامپ از مردم آمریکا عذرخواهی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کریس کریستی، فرماندار جمهوری‌خواه پیشین نیوجرسی، از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری 2024 ایالات متحده کناره گرفت، و بدین ترتیب جا را برای نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل باز کرد که به همراه وی در نیوهمپشایر عمده آراء جمهوری‌خواهان ضد ترامپ را به دست آورده است.

به گزارش «اِن‌بی‌سی»، با کناره‌گیری کریستی در بعد از ظهر چهارشنبه، برجسته‌ترین و مُصِرترین منتقد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان در انتخابات پیش رو، از دور خارج شد.

در عین حال، کناره‌گیری کریستی می‌تواند به تقویت هیلی بینجامد، که هم گزینشی از ترامپ انتقاد کرده است و هم برای به دست آوردن رای جمهوری‌خواهان معتدل در نیوهمپشایر مبارزه می‌کند. هیلی و کریستی هر دو در نظرسنجی‌های این ایالت نتایج بسیار خوبی داشتند.

کریستی طی روزهای اخیر در برابر درخواست‌های مردم و جمهوری‌خواهان معتدل برای کناره گرفتن و جا باز کردن برای هیلی مقاومت کرده بود، و گفته بود هیلی با تلاش برای جلب رضایت طیف‌های مختلف به کاندیداتوری خود ضربه می‌زند. بعدا، هنگامی که مشخص شد هیلی به عنوان تهدید اصلی علیه ترامپ در نیوهمپشایر مطرح است، کریستی تصمیم گرفت کناره بگیرد.

به گفته ان‌بی‌سی، مأموریت کریستی از ابتدای کارزار انتخاباتی وی مشخص بود، و آن هدف قرار دادن ترامپ بود. این برای کریستی هم یک استراتژی انتخاباتی بود و هم وسیله‌ای بود برای احیای موقعیت فرماندار سابق، که در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری 2016 از اولین مقامات بلندپایه جمهوری‌خواه بود که از ترامپ حمایت کرده بود.

کریستی در طول دوران ریاست جمهوری ترامپ به حمایت از وی ادامه داد، اما پس از شکست ترامپ در انتخابات 2020 که وی به دروغ ادعا کرد انتخابات «دزدیده» شده است، کریستی به مخالفت با وی برخاست. فرماندار پیشین نیوجرسی در جریان کارزار انتخاباتی امسال خود، بابت پشتیبانی پیشین‌اش از ترامپ از مردم آمریکا عذرخواهی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید