اعزام ناو جنگی «لانگدوک» فرانسه برای حفظ امنیت و پاسداری از کشتیرانی در دریای سرخ

یک مقام نظامی ارشد فرانسه: 80 درصد کشتیرانی همچنان از «باب المندب» تردد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یکی از فرماندهان ارشد نیروی دریایی فرانسه، پنج‌شنبه 21 دی، با بیان این‌که توانایی‌های فعلی فرانسه در منطقه دریای سرخ «کافی» است، افزود که نیروی دریایی فرانسه کشتی‌های حامل منافع مرتبط با این کشور را هنگام تردد در منطقه مورد هدف‌گیری حوثی‌ها اسکورت کرده و در صورت لزوم از آن دفاع می‌کند.

این مقام فرانسوی ضمن اشاره به همکاری نزدیک پاریس با عملیات دریایی تحت رهبری واشینگتن در دریای سرخ، تاکید کرد که تحرکات نیروهای این کشور در منطقه کاملاً تحت فرماندهی فرانسه باقی می‌ماند.

این فرمانده همچنین افزود که در نتیجه تلاش‌های نظامی بین‌المللی، 80 درصد ترافیک کشتیرانی کماکان از تنگه باب المندب بین یمن و جیبوتی در جنوب دریای سرخ عبور می‌کند.

گروه شبه‌نظامی حوثی مورد حمایت ایران در یمن در واکنش به ادامه جنگ اسرائیل و گروه‌های فلسطینی ضمن تهدید تجارت جهانی و اقدام علیه کشتیرانی بین‌المللی در آبراه دریای سرخ و تنگه باب مندب تاکنون چندین کشتی را با ادعای حرکت به مقصد بنادر اسرائیل یا مرتبط با آن، در دریای سرخ ربوده یا با حملات موشکی و پهپادی هدف گرفته‌اند.

ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای غربی در پاسخ به این تهدیدها و حملات حوثی‌ها ائتلافی نظامی بین‌المللی را برای حفظ امنیت در این آبراه و پاسداری از تجارت و اقتصاد جهانی تشکیل دادند.

در همین راستا ارتش فرانسه پنج‌شنبه 21 دی اعلام کرد که ناو جنگی «لانگدوک» این کشور را با ماموریت دفاع از آزادی کشتیرانی و پاسداری از امنیت به منطقه دریای سرخ اعزام کرده است.

از دیگر سو ادامه تشدید تنش‌ها و حملات مکرر حوثی‌ها در دریای سرخ، شرکت‌های کشتیرانی بین‌المللی را مجبور کرد تا مسیر محموله‌هایی که معمولاً از باب المندب و از کانال سوئز عبور می‌کنند را تغییر دهند و پیمودن مسیرهای دریایی طولانی از اطراف «دماغه امید نیک» موجب دیکرد و افزایش هزینه‌ها شده است

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید