گزارش «پولیتیکو» درباره پیام سری السودانی به آمریکا برای ماندن نیروهای ائتلاف در عراق

السودانی در اظهاراتی جدید حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی در کشورش را با توجه به پیامدهای منطقه‌ای جنگ غزه «بی‌ثبات‌کننده» توصیف کرده و خواستار خروج فوری آنها از خاک عراق شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

همزمان با مطالبات برای خروج فوری نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده از عراق یک «پیام» جنجالی جدید به واشینگتن درباره آینده حضور نیروهای آمریکایی در عراق فاش شد.

بنا بر متن پیام ارسالی به وزارت خارجه ایالات متحده که در تاریخ 6 ژانویه سال جاری نوشته شده و نشریه «پولیتیکو» به نسخه‌‌ای از آن دست یافته است، محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق بر خلاف اظهارات اخیر خود مبنی بر ضرورت خروج فوری نیروهای ائتلاف از کشورش، به‌طور سری به مقامات واشینگتن آمادگی خود را برای «ابقای» نیروهای آمریکایی در خاک عراق، ابلاغ کرده بود.

یک مشاور ارشد السودانی به مقامات آمریکایی در این‌باره گفته که اظهارات او «تنها برای راضی نگه‌داشتن نیروهای سیاسی داخلی است» و او کماکان به «مذاکره درباره آینده حضور نیروهای ائتلاف» پایبند است.

خروج فوری از عراق

این در حالی است که بنا بر گزارش‌ها نخست‌وزیر عراق در سایه تنش‌های منطقه‌ای در خاورمیانه متاثر از جنگ اسرائیل علیه غزه که از سه ماه پیش آغاز شده، مجدداً خواستار خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا از این کشور شد.

محمد شیاع السودانی در این‌باره گفت که دولت او از طریق مذاکره خواستار خروج سریع و منظم نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» از خاک عراق است.

السودانی با وجود این‌که حضور نیروهای ائتلاف را با توجه به پیامدهای منطقه‌ای جنگ غزه «بی‌ثبات‌کننده» توصیف کرده، اما ضرب‌الاجلی برای خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از کشورش تعیین نکرده است.

السودانی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «رویترز» از بغداد تاکید کرد: «نیاز به سازماندهی مجدد روابط با نیروهای آمریکایی وجود دارد تا آن‌ها هدف یا توجیهی برای هیچ طرفی اعم از داخلی و خارجی برای برهم زدن ثبات کشور و منطقه نباشند».

از طریق مذاکره

السودانی همچنین تصریح کرد که خروج این نیروها باید از طریق مذاکره صورت گیرد.

در واکنش به این تحول نشریه «پولیتیکو» گزارش داد که محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق به‌طور سری به واشینگتن ابلاغ کرده که او برای مذاکره درباره ماندن نیروهای آمریکایی در عراق آمادگی دارد.

این اظهارات السودانی پس از آن صورت گرفت که برای مدتی طولانی گروه‌‌های مسلح وابسته به ایران برای خارج کردن نیروهای ائتلاف بین‌المللی از عراق به حملات موشکی و پهپادی علیه پایگاه‌های محل استقرار آنها در عراق و سوریه دست می‌زنند.

بیش از 100 حمله

از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در غزه، ارتش ایالات متحده دست‌کم بیش از 100 حمله انجام شده از سوی گروه‌های شبه‌نظامی مسلح در عراق و سوریه که با استفاده ترکیبی از موشک‌ها و پهپادهای انفجاری انجام شده را خنثی کرده است.

این تشدید تنش‌ها آمریکا را بر آن داشت تا متقابلا به حملات گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در خاک عراق و سوریه پاسخ دهد.

در واکنش به این حملات مکرر که اخیرا با ادعای حمایت از غزه تشدید شده است، نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا دست به حملات تلافی‌جویانه زده و در هفته گذشته مقر فرماندهی جنبش نُجَباء که بخشی از نیروهای حشد الشعبی مورد حمایت ایران در بغداد است، هدف گرفته شده و تعدادی از فرماندهان و نیروهای آن کشته شدند.

صحنه درگیری منطقه‌ای

با ادامه این حملات که در پاسخ به ده‌ها حمله به نیروهای آمریکایی در دو کشور عراق و سوریه از زمان آغاز جنگ اسرائیل علیه غزه انجام می‌شود، این نگرانی ایجاد شده که عراق بار دیگر به صحنه درگیری منطقه‌ای تبدیل شود.

ماموریت ایالات متحده در رأس ائتلاف بین‌‌المللی برای مبارزه با داعش که بنا به درخواست دولت بغداد آغاز شده بود پس از شکست این گروه تندرو در عراق و سوریه، کاهش یافته و بنا بر همین تعداد نیروهای آمریکایی در چارچوب ائتلاف در سوریه به 900 سرباز و در عراق به 2500 سرباز کاهش یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید