هشدار ترامپ؛ اگر در انتخابات پیروز شوم بایدن را به محاکمه خواهم کشاند

به‌رغم پرونده‌های قضایی ترامپ نسبت به رقبای خود در نظرسنجی‌ها پیشتاز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده هشدار داد که در صورت بازگشت به کاخ سفید، جو بایدن، رئیس جمهور فعلی آمریکا را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

این تهدید ترامپ همزمان با آن بیان شد که قضات دادگاه تجدیدنظر در واشینگتن نسبت به ادعای او مبنی بر داشتن مصونیت قضایی در برابر اتهامات مربوط به توطئه لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری در سال 2020، ابراز تردید کردند.

رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، سه‌شنبه 19 دی، در کلیپی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد، توضیح داد که اگر اجازه داده شود این پرونده علیه او پیش رود، در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آینده، بایدن، نامزد دموکرات‌ها را به محاکمه خواهد کشاند.

بنا به خبرگزاری «رویترز»، ترامپ در ادامه گفت:«اگر من مصونیت نگیرم، جو بایدن کلاهبردار نیز مصونیت نخواهد داشت. او همچنین افزود: جو آماده دریافت اتهام خواهد شد».

تردید درباره مصونیت قضایی ترامپ

قضات دادگاه استیناف فدرال در واشینگتن در حضور ترامپ برای اولین بار در چند ماه گذشته درباره مصونیت قضایی رئیس جمهوری سابق آمریکا در برابر پیگرد به اتهام توطئه برای لغو نتایج انتخابات 2020، ابراز تردید کردند.

تردید هیئت قضات سه نفره با طرح سوال درباره صلاحیت آنها برای رسیدگی به درخواست تجدیدنظر در این مرحله از پرونده، احتمال ناکام ماندن تلاش‌های ترامپ را افزایش می‌دهد.

در همین راستا قاضی کارن لکرافت هندرسون، منصوب جورج بوش پدر، رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت: «فکر می‌کنم این که بگوییم وظیفه قانون اساسی او برای اطمینان از اجرای صادقانه قوانین به او اجازه می‌دهد قوانین کیفری را نقض کند، طعنه‌آمیز است.»

یک پرونده جنایی

وکلای جمهوری‌خواه، سه‌شنبه، تلاش کردند تا این سه قاضی را متقاعد کنند تا یک پرونده جنایی فدرال که ترامپ را به توطئه برای لغو نتایج انتخابات متهم می‌کرد را قبل از این‌که در ماه مارس به دادگاه ارجاع شود، مردود کند.

در حالی که هفته آینده رقابت‌های نامزدی ریاست جمهوری جمهوری‌خواهان در ایالت به ایالت آمریکا آغاز می‌شود، ترامپ از این جلسه به عنوان فرصتی برای ادعای اینکه قربانی آزار و شکنجه سیاسی است، استفاده می‌کند.

وزارت دادگستری ایالات متحده مدتهاست بر این باور است که روسای جمهوری مستقر را نمی‌توان به دلیل اعمالشان در زمان ریاست جمهوری تحت پیگرد قانونی قرار داد و ترامپ می‌گوید که این امر باید در مورد روسای جمهوری سابق نیز اعمال شود.

پیشی گرفتن ترامپ در نظرسنجی‌ها

نکته جالب توجه این است که ترامپ که در انتخابات 2020 از بایدن شکست خورده، از زمان اعلام اولین اتهام جنایی علیه او در مارس سال گذشته، نسبت به رقبای خود برای نامزدی ریاست جمهوری در حزب‌ جمهوری‌خواه پیشرفت چشمگیری داشته است.

انتظار می‌رود او به راحتی در رای گیری روز دوشنبه در ولایت «آیووا» برنده شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید