مشهورترین مخالف پوتین در زندانی فوق‌ امنیتی در قطب شمال نگهداری می‌شود

ناوالنی: در مجتمع کیفری خارپ، حبس در سلول انفرادی به این معنی است که قدم زدن در حیاط باریک بتنی فقط در ساعت 6:30 صبح مجاز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آلکسی ناوالنی، مشهورترین مخالف ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، که در حال گذراندن دوران محکومیت 19 ساله خود است، اعلام کرد به زندانی فوق‌ امنیتی در قطب شمال منتقل شده است و هم‌اینک در یک سلول انفرادی محبوس است.

به گزارش «یورونیوز»، ناوالنی روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای در رسانه‌های اجتماعی که از پشت میله‌های زندان مخابره کرد، گفت که مقامات زندان او را به اتهام «امتناع از معرفی خود بر اساس پروتکل» مجبور کرده‌اند تا هفت روز را در سلول انفرادی بگذرد.

ناوالنی 47 ساله به اتهام «افراط ‌گرایی» در زندان است. او در منطقه ولادیمیر در مرکز روسیه، در حدود 230 کیلومتری شرق مسکو زندانی بود، ولی ماه پیش به یک مجتمع کیفری فوق‌امنیتی در بالای دایره قطبی منتقل شد.

هواداران او انتقال وی به مجتمع کیفری در شهر خارپ در منطقه یامالو-ننتس در حدود 1900 کیلومتری شمال شرق مسکو را محکوم کردند، و آن را تلاش دیگری برای وادار کردن ناوالنی به سکوت دانستند. این منطقه دورافتاده به خاطر زمستان‌های طولانی و سخت‌اش بدنام است.

به گفته یورونیوز، ناوالنی در آلمان بود و در آنجا با گاز اعصاب مسموم شد، و کرملین را متهم به تلاش به قتل خود کرد. او پس از بهبودی در ژانویه 2021 به روسیه بازگشت، و از آن زمان زندانی بوده است. وی پیش از دستگیری، علیه فساد حکومتی مبارزه و تظاهرات‌های بزرگ ضدکرملین سازماندهی کرده بود.

ناوالنی از آن زمان تاکنون سه بار به زندان محکوم شده و ماه‌های طولانی را در انزوا گذرانده است. او روز سه‌شنبه گفت که در مجتمع کیفری خارپ، حبس در سلول انفرادی به این معنی است که قدم زدن در حیاط باریک بتنی زندان فقط در ساعت 6:30 صبح مجاز است.

ناوالنی در پیام خود گفت: «زندانیان در شرایط عادی اجازه دارند بعد از ناهار قدم بزنند، و با وجودی که در حال حاضر شب قطبی است، بعد از ناهار چندین درجه گرمتر است. دمای هوا به 32- درجه سانتیگراد رسیده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید