بریتانیا ناو جنگی «ریچموند» را برای مقابله با حملات حوثی‌ها به دریای سرخ اعزام کرد

اتحادیه صنایع آلمان: دولت آلمان باید اقداماتی را برای محافظت از مسیرهای ترابری دریایی در دریای سرخ اتخاذ کند زیرا که شرایط پرتنش به وضعیتی مبهم در این آبراه بین‌المللی منجر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گرانت شابس، وزیر دفاع بریتانیا سه‌شنبه 19 دی اعلام کرد که ناو جنگی«ریچموند» اعزامی بریتانیا در مسیر حرکت خود به سوی دریای سرخ است تا «حضور بزرگ» کشورش را در مقابله با حملات حوثی‌های یمن تضمین کند.

گرانت شابس در حساب کاربری خود بر شبکه «ایکس» نوشت که بریتانیا همگام با ایالات متحده آمریکا «فرماندهی پاسخ جهانی به بحران و اتخاذ هر گونه اقدامات ضروری برای حمایت از جان‌ها و اقتصاد جهانی» را ادامه خواهد داد.

وزیر دفاع بریتانیا روز دوشنبه تاکید کرده بود که حوثی‌ها باید فورا «حملات‌ نامشروع‌شان در مسدود کردن آبراه‌های کشتیرانی جهان» را متوقف کنند.

شابس تهدید کرد که اگر حوثی‌ها دست از حملات خود بر ندارند «بریتانیا در اقدام برای محافظت از جان‌های بی‌گناه و اقتصاد جهانی تردید نخواهد کرد».

شایان ذکر است که حوثی‌ها در واکنش به ادامه جنگ اسرائیل علیه نوار غزه که در پاسخ به حمله هفتم اکتبر حماس آغاز شده است، تاکنون چندین کشتی تجاری را در دریای سرخ هدف آماج حملات موشکی و پهپادی خود قرار داده‌اند.

تغییر مسیرهای دریانوردی

ادامه حملات حوثی‌ها علیه کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ باعث شده تا بسیاری از شرکت‌های ترابری دریایی در جهان مسیرهای دریانوردی خود را تغییر دهند و با طولانی شدن مسیرهای آنها در پی عبور از دماغه امید نیک بر میزان هزینه‌ها و قیمت کالاها و خدمات افزوده شده و اقتصاد جهانی تحت تاثیر قرار گرفته است.

در همین راستا اتحادیه صنایع آلمان سه‌شنبه اعلام کرد که دولت آلمان باید اقداماتی را برای محافظت از مسیرهای ترابری دریایی در دریای سرخ اتخاذ کند. به گفته این اتحادیه شرایط پرتنش در دریای سرخ به وضعیت مبهمی منجر شده است.

در واکنش به چنین بحرانی ایالات متحده و دهها کشور غربی دیگر ائتلاف نظامی دریایی بین‌المللی تحت عنوان «پاسداری از رفاه» را برای مقابله با حملات حوثی‌ها ایجاد کرده و بر استقرار ناوگان نظامی خود در این منطقه افزوده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید