اعلام وضعیت «جنگ مسلحانه داخلی» در اکوادور

آدولفو ماسیاس، با نام مستعار «فیتو»، که رهبر باند خلافکار «لوس چونروس» است، روز یکشنبه از سلول خود در یک زندان با امنیت پایین گریخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه مردان مسلح نقابدار حین پخش زنده یک شبکه تلویزیونی در اکوادور وارد استودیو شده و کارکنان را گروگان گرفتند، دولت این کشور آمریکای جنوبی اعلام کرد که اکوادور وارد «جنگ مسلحانه داخلی» شده است.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، مردان مسلح سه‌شنبه درون استودیوی شبکه تلویزیونی «تی‌سی» در شهر بندری گوایاکیل ریختند و فریاد می‌زدند که بمب دارند. صداهایی شبیه به شلیک گلوله نیز در پس‌زمینه شنیده می‌شد. هنوز معلوم نیست که آیا کسی کشته و مجروح شده است یا خیر.

اکوادور طی روزهای اخیر در پی فرار یک رهبر قدرتمند باند خلافکار از زندان، مورد یک سری حملات از جمله ربوده شدن چندین افسر پلیس قرار گرفته است. دانیل نوبوآ، رئیس‌جمهوری این کشور پیشتر گفته بود وضعیت اضطراری ملی اعلام خواهد کرد تا ارتش بتواند با دست بازتری در برابر خلافکاران عمل کند.

اندکی پس از حمله مردان مسلح به ایستگاه تلویزیونی، نوبوآ فرمان دیگری صادر کرد که به موجب آن 20 باند قاچاق مواد مخدر فعال در کشور به عنوان گروه‌های تروریستی معرفی شدند، و ارتش اکوادور مجاز شد تا این گروه‌ها را در چارچوب قوانین بین‌المللی بشردوستانه «خنثی» کند.

به گفته آسوشیتدپرس، آدولفو ماسیاس، با نام مستعار «فیتو»، که رهبر باند خلافکار «لوس چونروس» است، روز یکشنبه از سلول خود در یک زندان با امنیت پایین گریخت. وی قرار بود آن روز به یک زندان فوق‌امنیتی منتقل شود.

از آن زمان حملاتی در سرتاسر اکوادور صورت گرفته است، که شامل انفجار در نزدیکی خانه رئیس دادگستری و ربوده شدن چهار افسر پلیس در دوشنبه شب بود. کیتو تاکنون درباره منشاء این حملات سکوت کرده است.

دولت اکوادور پیش از این اعضای باندهای بزرگ مواد مخدر را به حملات مشابه متهم کرده بود. این کشور در سال‌های اخیر درگیر موج خشونت‌های مرتبط با قاچاق مواد مخدر، از جمله قتل و آدم‌ربایی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size