بریتانیا: بزرگترین حمله شبه‌نظامیان حوثی در دریای سرخ را از آغاز جنگ غزه خنثی کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اینکه آمریکا از خنثی‌سازی یک حمله بزرگ حوثی‌ها در دریای سرخ خبر داد، بریتانیا این موضوع را نیز تایید کرد.

گرانت شابس، وزیر دفاع بریتانیا، تاکید کرد، ادامه حملات حوثی‌ها به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وزیر دفاع بریتانیا، چهارشنبه 20 دی گفت: «نیروهی دریایی بریتانیا و آمریکا بزرگ‌ترین حمله شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در دریای سرخ از هفت اکتبر آغاز جنگ غزه تا کنون را خنثی کردند.»

شابس توضیح داد، یک کشتی جنگی بریتانیا چندین پهپاد تهاجمی را چند ساعت پس از اعلام آمریکا که دو کشور 18 پهپاد و سه موشک را سرنگون کردند، با موشک و توپ منهدم کرده است.

فرماندهی مرکزی آمریکا، پیشتر فاش کرد، جنگنده‌های این کشور با همکاری نیروهای ائتلاف «نگهبان سعادت» توانست سه‌شنبه 19 دی، 18 پهپاد، دو موشک کروز ضد کشتی و یک موشک بالستیک ضد کشتی را منهدم کند.

فرماندهی مرکزی آمریکا، این حمله، از مجموعه بیست و هفتمین حملاتی که حوثی‌ها از اعلام ممنوعیت رفت و آمد کشتی‌های حامل کالاهای اسرائیل از 19 نوامبر گذشته، حرکت ناوبری در جنوب دریای سرخ را هدف قرار می‌دهد، را بزرگترین و پیچیده‌ترین حمله توصیف کرد.

حملات پیشین

از هفت اکتبر آغاز جنگ غزه میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی، شبه‌نظامیان حوثی ده‌ها حمله علیه کشتی‌هایی که به مقصد اسرائیل یا در ملکیت یک شرکت اسرائیلی باشد، انجام داده و اعلام کردند که اقدامات آن‌ها در حمایت از نوار غزه و در اعتراض به جنگ است.

از 19 نوامبر 2023 تا کنون، این آبراه مهم جهانی ده‌ها حملات شبه‌نظامیان حوثی را ثبت کرده است.

حوثی‌ها گفته‌اند که متعهد شده‌اند حملات را تا پایان جنگ اسرائیل علیه غزه ادامه دهند و هشدار دادند که به کشتی‌های جنگی آمریکایی نیز حمله خواهند کرد.

حملات حوثی‌ها به دریای سرخ باعث شد تا آمریکا در 18 دسامبر برای مقابله با این حملات که امنیت ناوبری دریایی بین‌المللی را هدف قرار می‌دهند، یک ائتلاف نظامی چندملیتی دریایی تحت عنوان «نگهبان سعادت» ایجاد کند.

این اقدام آمریکا میان تنش‌های عمومی منطقه‌ای در نتیجه جنگ غزه و بسیج گروه‌های مسلح در چندین کشور به ویژه در عراق و سوریه صورت گرفت که حملات متعددی از سوی گروه‌های مسلح وفادار به ایران به پایگاه‌های آمریکایی انجام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید