شکایت کانادا، بریتانیا، سوئد و اوکراین از ایران به «ایکائو»

این چهار کشور سال گذشته گفته بودند که پرونده پرواز ساقط ‌شده را به دیوان بین‌المللی دادگستری ارائه می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کانادا، بریتانیا، سوئد و اوکراین روز دوشنبه اعلام کردند که بابت ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی در ژانویه سال 2020 که منجر به کشته شدن 176 نفر شد، از ایران به سازمان هوانوردی تجاری بین‌المللی «ایکائو» شکایت کرده‌اند.

به گزارش «رویترز»، عموم مسافران آن پرواز شهروندان چهار کشور مذکور بودند. این کشورها از آن زمان به منظور پاسخگو کردن حکومت ایران یک گروه هماهنگی ایجاد کرده‌اند. آنها سال گذشته گفته بودند که پرونده پرواز ساقط ‌شده را به دیوان بین‌المللی دادگستری ارائه می‌دهند.

این چهار کشور روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفتند: «امروز ما، به دلیل استفاده ایران از سلاح در برابر هواپیمای تجاری، به طور مشترک دادرسی اختلافات علیه جمهوری اسلامی ایران را به سازمان هوانوردی تجاری بین‌المللی ارائه کردیم.»

به گفته رویترز، ایران می‌گوید که سپاه پاسداران به طور تصادفی جت بوئینگ 737 را با موشک سرنگون کرد. تهران این موضوع را به «مشکل راداری» و «خطای اپراتور پدافند هوایی» در زمانی که تنش‌ها میان ایران و آمریکا بالا گرفته بود ربط داده است.

پرواز 752 هواپیمایی اوکراین در تاریخ 8 ژانویه 2020، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه «امام خمینی» تهران، توسط پدافند هوایی سپاه سرنگون شد، و تمام 176 سرنشین آن کشته شدند.

مقامات رسمی ایران، پس از سرنگونی این هواپیما، تا سه روز این قضیه را انکار کردند.

حکومت ایران در نهایت با پیگیری و انتشار مدارک و اسنادی توسط دولت‌های خارجی از جمله آمریکا، بریتانیا، کانادا و استرالیا مجبور به پذیرش سرنگونی این هواپیما توسط موشک‌های سپاه شد.

خانواده‌ها و بستگان قربانیان پرواز 752 هواپیمای اوکراینی بارها درباره لزوم پیگیری این پرونده به مراجع بین‌المللی مراجعه کرده‌اند. آنها می‌گویند روند قضایی برای پاسخگو کردن مسئولان این فاجعه در داخل ایران به جایی نمی‌رسد، و لازم است مراجع بین‌المللی در این قضیه ورود کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید