کشف عنکبوت سمی غول‌پیکر در استرالیا

وجود چنین عنکبوت غول‌پیکری در مجموعه‌ پارک می‌تواند زیر زیادی در اختیار آنها بگذارد، که برای نجات انسان‌های گزیده‌شده بسیار مهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک عنکبوت سمی غول‌پیکر که می‌تواند با نیش خود ناخن انسان را سوراخ کند، اخیرا پس از کشف توسط یک شهروند عادی، به پارک خزندگان استرالیا اهدا شد تا مورد استفاده علمی قرار بگیرد.

این عنکبوت دارای زهر کشنده، یک عنکبوت «تار-قیفی» است، به این معنی که تار خود را به شکل قیف می‌تند. فردی آن را در حومه سیدنی پیدا کرد و به یک بیمارستان محلی هدیه داد.

بیمارستان نیز عنکبوت را در اختیار پارک خزندگان استرالیا قرار داد، که کارشناسان آن متوجه شدند این بزرگترین نمونه نر از عنکبوت مذکور است که تاکنون در استرالیا پیدا شده است. آنها نام عنکبوت را «هرکول» گذاشتند.

این عنکبوت 7.9 سانتیمتر از یک پا تا پای دیگر طول دارد، و رکورد اندازه که مال عنکبوتی دیگر به نام «کولوسوس» متعلق به همین پارک است را شکست. عنکبوت‌های تار-قیفی معمولاً از یک تا پنج سانتیمتر طول دارند، و ماده‌های آنها به طور کلی بزرگتر از همتایان نر خود هستند اما به اندازه آنها کشنده نیستند.

هرکول قرار است به برنامه «ضدزهر» پارک خزندگان کمک کند. تحت برنامه مذکور، عنکبوت‌هایی که توسط مردم کشف و اهدا شده‌اند، به‌طور پیوسته مورد «زهردوشی» قرار می‌گیرند تا زهرشان برای تولید آنتی‌بادی مورد استفاده قرار گیرد. این آنتی‌بادی وقتی کسی گزیده شود، برای درمان وی به کار می‌رود.

مسئولان پارک خزندگان استرالیا می‌گویند که مردم تاکنون عنکبوت‌های تار-قیفی بزرگی به پارک اهدا کرده‌اند، اما هرکول یک نمونه استثنائی است. آنها می‌گویند وجود چنین عنکبوت غول‌پیکری در مجموعه‌شان می‌تواند زیر زیادی در اختیارشان بگذارد، که برای نجات انسان‌های گزیده‌شده بسیار مهم است.

لازم به ذکر است که از زمان آغاز برنامه ضد زهر پارک در سال 1981، تاکنون هیچ مرگ و میری در اثر نیش عنکبوت تار-قیفی در استرالیا رخ نداده است، اما به قول معروف حادثه خبر نمی‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید