تصویب بودجه 1.66 تریلیون دلاری در کنگره برای جلوگیری از تعطیلی دولت آمریکا

جمهوری‌خواهان راست‌گرای افراطی با هر گونه افزایش بودجه‌ای برای دولت بایدن مخالفت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحده روز یکشنبه با کسب توافقی، یک بودجه 1.66 تریلیون دلاری برای تأمین مالی دولت در سال 2024 تصویب کردند که به‌طور موقت از تعطیلی دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا جلوگیری می‌کند.

به گزارش «واشینگتن پست»، در حالی که جمهوری‌خواهان راست‌گرای افراطی با هر گونه افزایش بودجه‌ای برای دولت مخالفت می‌کنند، کار مجلسین برای تصویب بودجه بلندمدت‌تر دشوار است.

بودجه دولت بایدن به زودی برای تامین تقریبا 20 درصد فعالیت‌های دولتی به پایان می‌رسد. این شامل برنامه‌های ضروری مانند کمک به کهنه‌سربازان، خدمات ایمنی، و غذا و دارو در 19 ژانویه می‌شود. بودجه باقی دولت اندکی پس از آن در 2 فوریه تمام می‌شود.

چاک شومر، سناتور دموکرات نیویورک و رهبر اکثریت سنا، و مایک جانسون، نماینده جمهوری‌خواه لوئیزیانا و رئیس مجلس نمایندگان، این توافق را به طور مشترک اعلام کردند. رهبران کنگره اعلام کردند که 886.3 میلیارد دلار از بودجه جدید خرج هزینه‌های دفاعی و 772.7 میلیارد دلار خرج هزینه‌های داخلی می‌شود.

این ارقام در چارچوب توافقی هستند جو بایدن و کوین مکارتی، رئیس وقت مجلس نمایندگان، پارسال به آن رسیدند. بر اساس آن توافق، در ازای محدود کردن هزینه‌های جانبی دولت به 1.59 تریلیون دلار در سال 2024، با احتساب نرخ رشد 1 درصدی در سال 2025، محدودیت‌های بدهی ملی تعلیق می‌شوند.

با این حال، مساله بودجه برای تامین بسته کمکی نظامی به اوکراین هنوز مورد اختلاف است و به جایی نرسیده است. بایدن قصد دارد بیش از 60 میلیارد دلار بودجه به کی‌یف اختصاص دهد.

با این وجود، جمهوری‌خواهان راست‌گرا می‌گویند که اوکراین تاکنون کمک‌های مالی و تسلیحاتی بسیاری از آمریکا دریافت کرده است، و ادامه کمک به این کشور می‌تواند خزانه واشینگتن برای رسیدگی به مسائل داخلی همچون مشکل مهاجران غیرقانونی در مرز مکزیک را تحت‌الشعاع قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید