ترامپ: دوران ریاست جمهوری بایدن مجموعه‌ای از ضعف، فساد و شکست است

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا به‌رغم اینکه چهار اتهام علیه او مطرح شده است، برای بازگشت به کاخ سفید در 20 ژانویه 2025 در تلاش است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، شنبه 16 دی در جریان یک تور انتخاباتی در ایالت آیووا، تاکید کرد که در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر آینده پیروز خواهد شد.

او جو بایدن را به عنوان «بدترین» رئیس جمهوری در تاریخ ایالات متحده توصیف کرد.

ایالت آیووا واقع در مرکز غرب ایالات متحده، قرار است در 15 ژانویه، شوراهای انتخاباتی خود را سازماندهی و تنظیم کند و انتخابات اولیه را برای انتخاب نامزد حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات در پاییز سال جاری آغاز کند.

این ایالات از اهمیت ویژه‌ای در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا طی نیم قرن گذشته برخوردار بوده است.

ترامپ که با وجود چهار اتهام قضایی علیه او در سطح فدرال به دنبال بازگشت به کاخ سفید در 20 ژانویه 2025 است، برای اولین بار پس از خروج از کاخ سفید، در 20 ژانویه 2021 با 8 اتهام از سوی رای دهندگان علیه او مواجه خواهد شد.

ترامپ روز جمعه وارد آیووا شد. او بدون اشاره به حمله هوادارانش به ساختمان کنگره در 6 ژانویه 2021، در یک گردهمایی انتخاباتی نیوتون و سپس در مدرسه‌ای در شهر کلینتون در مرز با ایالت «ایلینوی» سخنرانی کرد.

او اظهار داشت که قدرت پیشگامی ایالات متحده در جهان، در حال «افول» است.

«گروگان‌های حوادث 6 ژانویه»

ترامپ سخنرانی دو ساعته خود در جمع حامیانش در نیوتن و آیووا، به وقایع 6 ژانویه اشاره‌ای نکرد اما زندانیان این حوادث را «گروگان» توصیف کرد و گفت که در صورت انتخاب وی شماری را عفو خواهد کرد.

ترامپ، بایدن رقیب احتمالی خود در انتخابات نوامبر را به سخره گرفت و گفت: «بایدن بر افول اقتصادی آمریکا نظارت کرده و مرزهای کشور به هرج و مرج کشانده است و نتوانست جلوی تهاجم روسیه به اوکراین را بگیرد».

او با اشاره به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفت: «قطعاً جلوی پوتین را خواهم گرفت».

ترامپ درباره آغاز جنگ جهانی سوم در صورت انتخاب مجدد بایدن هشدار داد و خطاب به حامیانش که از شعار «بگذارید عظمت آمریکا را به آمریکا برگردانیم» تاکید کرد که این آخرین فرصت ما برای نجات آمریکا است.

او ادعاهای خود مبنی بر پیروزی در انتخابات 2020 را تکرار کرد و گفت که در ماه نوامبر آینده «برای سومین بار» پیروز خواهد شد.

ترامپ روز جمعه در «سیو سنتر» پس از سخنرانی بایدن در پنسیلوانیا که در آن سخنرانی ترامپ را با سخنرانی «آلمان نازی» مقایسه کرده بود، بایدن را به «برانگیختن ترس» در میان آمریکایی‌ها متهم کرد.

او دوران بایدن را «مجموعه‌ای مستمر از ضعف، نارسایی، فساد و شکست» توصیف کرد.

او گفت: «در ده روز دیگر مردم این ایالت مهم‌ترین رأی زندگی خود را خواهند داد».

او گفت که شرایط و چالش‌های مبارزات انتخاباتی 2024 «مهم‌تر» از آنچه در سال 2016 بود که او به ریاست جمهوری رسید.

ترامپ قرار است در چهارم مارس به اتهام توطئه برای لغو نتایج انتخابات در دادگاه در واشینگتن حاضر شود. او در جورجیا نیز که پس از شکست در پی لغو نتایج انتخابات در این ایالت بود، با اتهامات اخاذی روبرو است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید