کاخ سفید: روسیه موشک‌های بالستیک ساخت کره شمالی به سوی اوکراین پرتاب کرد

جان کربی: آمریکا به همراه هم‌پیمانان خود پرونده ارسال تسلیحات موشکی از کره شمالی به روسیه که نقض تحریم‌های اعمال شده علیه پیونگ یانگ است را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع خواهند داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید پنج‌شنبه 14 دی کره شمالی را متهم کرد که موشک‌هایی بالستیک و موشک‌اندازهایی در اختیار مسکو گذاشته که از آنها در حملات اخیر روسیه علیه اوکراین استفاده شده است.

تشدید تنشی بزرگ و خطرناک

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران چنین تحولی را «تشدید تنشی‌ بزرگ و خطرناک» توصیف کرد.

به گفته کربی نیروهای روسیه دست‌کم یکی از موشک‌هایی که پیونگ یانگ در اختیار مسکو قرار داده است را در 30 دسامبر گذشته به سوی اوکراین پرتاب کردند که در فضایی باز در منطقه دشت‌های اطراف زاپروژیا سقوط کرده است.

کربی افزود که نیروهای روسی پس از آن و در چارچوب حمله هوایی گسترده خود در دوم ژانویه جاری «تعدادی» از موشک‌های بالستیک را به سوی اوکراین پرتاب کردند.

نقض تحریم‌ها

این مقام آمریکایی افزود که واشینگتن به همراه هم‌پیمانان خود این موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد زیرا که این اقدام مسکو نقض تحریم‌های اعمال شده علیه کره شمالی به شمار می‌رود.

پیش‌تر خبرگزاری «بلومبرگ» گزارش داده بود که کره شمالی به‌رغم هشدارهای ایالات متحده در این‌باره، محموله‌های تسلیحاتی خود را با کشتی‌های «شبح» به روسیه ارسال می‌کند.

به گفته کارشناسان بلومبرگ ادامه ارسال چنین محموله‌های تسلیحاتی که از مبدا بندر ناجین در کره شمالی که تنها 180 کیلومتر با مقصد بندر دونای در روسیه فاصله دارد، به تشدید جنگ میان مسکو و کییف و همچنین تقویت اقتصاد فرسوده پیونگ یانگ منجر می‌شود.

تصاویر ماهواره‌ای از ماه اکتبر تا دسامبر سال گذشته نشان می‌دهد که حرکت کشتی‌ها به طور مستمر با حمل صدها کانتینرهایی که میان دو بندر بارگیری و تخلیه شده‌اند، ادامه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید