ریشی سوناک: انتخابات بریتانیا در نیمه دوم 2024 برگزار می‌شود

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب کارگر طی چند ماه اخیر در نظرسنجی‌ها با حدود 20 امتیاز از محافظه‌کاران پیشی گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، در مواجهه با انتقاد فزاینده رقبای حزب محافظه‌کار این کشور، اعلام کرد «فرض را بر این می‌گیرد» که انتخابات بعدی بریتانیا نه در بهار که معمول است، بلکه در نیمه دوم سال 2024 برگزار می‌شود.

به گزارش «یورونیوز»، انتخابات بریتانیا اغلب در ماه مه یا ژوئن برگزار می‌شود، اگرچه آخرین انتخابات این کشور در دسامبر 2019 برگزار شد که طی آن بوریس جانسون، نخست‌وزیر اسبق، اکثریت قاطع را به دست آورد.

سوناک روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: «می‌خواهم کارم را ادامه بدهم، اقتصاد را درست کنم، و مالیات مردم را کاهش دهم. همچنین می‌خواهم به مقابله با مهاجرت غیرقانونی ادامه دهم. پس کارهای زیادی دارم و مصمم هستم تا به خدمت به مردم بریتانیا ادامه دهم.»

لیبرال دموکرات‌های مخالف سوناک، که امسال تهدیدی جدی برای محافظه‌کاران در مناطق نفوذ سنتی‌شان محسوب می‌شوند، به نخست وزیر فشار می‌آورند تا به جای «چسبیدن» به قدرت تا پایان سال 2024، زودتر انتخابات برگزار کند.

کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر، که سرسخت‌ترین منتقد محافظه‌کاران است، اظهارات سوناک را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «مردم برای تغییر فریاد می‌زنند. من از نخست‌وزیر می‌پرسم، او چه چیزی را پنهان می‌کند؟ اگر نمی‌خواهد تاریخ تعیین کند، چه چیزی را از مردم پنهان می‌کند؟»

استارمر افزود به نظر او اکثریت قریب به اتفاق مردم بریتانیا می‌خواهند هرچه زودتر شاهد برگزاری انتخابات باشند، و دلیل آن این است که می‌خواهند به «14 سال افول» پشت کنند، و با امید به تغییر، «یک دهه نوسازی ملی» را آغاز کنند. رهبر حزب کارگر تاکید کرد: «مردم نمی‌توانند تا آخر امسال صبر کنند».

به گفته یورونیوز، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب کارگر طی چند ماه اخیر در نظرسنجی‌ها با حدود 20 امتیاز از محافظه‌کاران پیشی گرفته است، اگرچه این در سیستم انتخاباتی بریتانیا می‌تواند به اشکال مختلفی خودش را نشان دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید