12 کشور از جمله ایالات متحده به حوثی‌ها درباره حمله به کشتی‌های دریای سرخ هشدار دادند

در تازه‌ترین تحول سازمان بین‌المللی دریانوردی اعلام کرد که 18 شرکت بین‌المللی ترابری دریایی متاثر از ادامه تهدیدها و حملات حوثی‌ها، تصمیم گرفتند تردد ناوگان‌های خود از طریق دریای سرخ را متوقف کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در بیانیه مشترک دولت‌های آمریکا، استرالیا، بحرین، بلژیک، کانادا، دانمارک، آلمان، ایتالیا، ژاپن، هلند، نیوزلند و بریتانیا به حوثی‌ها نسبت به انجام حملات بیشتر هشدار داده شد.

در متن این بیانیه آمده است:«با به رسمیت شناختن اجماع گسترده 44 کشور جهان در 19 دسامبر 2023 و همچنین بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد در یکم دسامبر 2023 که حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری را محکوم می‌کند. با عبور از دریای سرخ و با توجه به ادامه و تشدید این حملات در هفته گذشته که کشتی‌های تجاری را با موشک و قایق‌های کوچک هدف قرار داد و تلاش برای ربودن آن‌ها، موارد زیر را تکرار می‌کنیم و به حوثی‌ها درباره انجام حملات بیشتر هشدار می‌دهیم.»

در ادامه بیانیه آمده است: «حملات مستمر حوثی‌ها در دریای سرخ غیرقانونی، غیرقابل قبول و به‌طور قابل‌توجهی بی‌ثبات‌کننده است. هدف قرار دادن عمدی کشتی‌های غیر‌نظامی و کشتی‌های دریایی هیچ توجیه قانونی ندارد. حملات به کشتی‌ها از جمله کشتی‌های تجاری با استفاده از پهپاد و موشک‌، از جمله اولین استفاده از موشک‌های بالستیک ضدکشتی علیه این کشتی‌ها، تهدیدی مستقیم و خطرناک علیه آزادی دریانوردی و کشتیرانی در یکی از مهم‌‌ترین آبراه‌های ناوبری جهان است که عصب تجارت جهانی را تشکیل می‌دهد.»

این بیانیه می‌افزاید: «این حملات جان مردم بی‌گناه از سراسر جهان را تهدید می‌کند و یک مشکل بزرگ بین‌المللی را تشکیل می‌دهد که نیاز به اقدام فوری جمعی بین‌المللی دارد. نزدیک به 15 درصد تجارت دریایی جهانی از دریای سرخ می‌گذرد که 8 درصد از تجارت جهانی غلات و 12 درصد از تجارت جهانی نفت از طریق دریا و 8 درصد از تجارت گاز طبیعی مایع جهان را شامل می‌شود.»

این حملات شبه‌نظامیان حوثی «هزینه قابل توجه و هفته‌ها تاخیر را به تحویل کالاها اضافه می‌کند و در نهایت جابجایی مواد غذایی، سوخت و کمک‌های بشردوستانه حیاتی را در سراسر جهان به خطر می‌اندازد.»

در ادامه بیانیه آمده است: «اجازه دهید پیام ما اکنون روشن شود: ما خواستار توقف فوری این حملات غیرقانونی و آزادی کشتی‌ها و خدمه‌های آن که به‌طور غیرقانونی توقیف شده‌اند، هستیم. حوثی‌ها مسئولیت عواقب آن را در صورت ادامه تهدید جانی، اقتصاد جهانی و جریان آزاد تجارت در آبراه‌های حیاتی منطقه متحمل می‌شوند».

بیانیه ائتلاف در ادامه خاطرنشان کرد:«به نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین متعهد می‌مانیم و مصمم هستیم که بازیگران بدخواه را در قبال رفتارها و حملات غیرقانونی مسئول دانسته و پاسخگو کنیم.»

در ادامه حملات حوثی‌ها به کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ، چهارشنبه گروه حوثی در یمن از هدف گرفتن یک کشتی در حال حرکت به مقصد بنادر اسرائیل خبر داد.

در بیانیه سخنگوی نظامی حوثی‌ها آمده بود که هدف قرار دادن کشتی «CMA CGM Tig» پس از آن صورت گرفت که خدمه کشتی از پاسخ‌گویی به پیام‌های هشدار نیروهای دریایی حوثی از جمله «شلیک‌های اخطار» آنها خودداری کردند.

در این بیانیه حوثی‌ها تاکید شده که حملات این گروه شبه‌نظامی در یمن برای جلوگیری از تردد کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌های عازم بنادر فلسطین اشغالی در دریاهای سرخ و عرب تا زمانی که از ورود کمک‌های غذایی و دارویی مورد نیاز فلسطینی‌ها به نوار غزه دریغ شود، ادامه خواهد یافت.

شرکت کشتیرانی فرانسوی «CMA CGM» چهارشنبه، به نوبه خود اعلام کرد که کشتی کانتینری آن در هنگام عبور از سواحل یمن «هیچ آسیبی ندیده است» و گزارش‌ها مبنی بر «هدف قرار گرفتن» کشتی توسط حوثی‌ها را تکذیب کرد.

سخنگوی غول کشتیرانی فرانسه برخلاف آنچه یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی ها گفته بود که کشتی به سمت اسرائیل در حرکت است، گفت: این کشتی به سمت مصر در حرکت بود.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، «سنتکام» چهارشنبه 13 دی، اعلام کرد که حوثی‌ها بعدازظهر سه‌شنبه دو موشک از مناطق تحت کنترل خود در یمن به سمت جنوب دریای سرخ شلیک کردند.

چندین کشتی در دریای سرخ توسط حوثی‌ها مورد حمله قرار گرفتند که به گفته آن‌ها در پاسخ به جنگ اسرائیل در نوار غزه انجام می‌شود.

در تازه‌ترین تحول سازمان بین‌المللی دریانوردی اعلام کرد که 18 شرکت بین‌المللی ترابری دریایی متاثر از ادامه تهدیدها و حملات حوثی‌ها، تصمیم گرفتند تردد ناوگان‌های خود از طریق دریای سرخ را متوقف کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید