وزیر خارجه آمریکا بار دیگر عازم خاورمیانه می‌شود

تور جدید بلینکن به خاورمیانه در شرایطی صورت می‌گیرد که ترس از گسترش جنگ در منطقه پس از ترور العاروری و انفجار در محل برگزاری مراسم چهارمین سالگرد قاسم سلیمانی افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود گفت که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، پنج‌شنبه 14 دی یک تور خاورمیانه‌ای جدید که شامل اسرائیل است را آغاز می‌کند.

سفر جدید بلینکن به خاورمیانه در حالی صورت می‌گیرد که نگرانی ها درباره گسترش جنگ در منطقه افزایش یافته است. این نگرانی‌ها در حالی افزایش می‌یابد که جنگ غزه بین حماس و اسرائیل وارد سومین ماه خود شده و تاکنون افقی یا روزنه‌ای از امید برای برقراری آتش‌بس دیده نمی‌شود.

پس از ترور صالح العاروری رهبر برجسته جنبش فلسطینی حماس در حومه جنوبی بیروت، نگرانی‌ها در مورد احتمال گسترش جنگی که سه ماه است بین اسرائیل و حماس در نوار غزه ادامه دارد، افزایش یافته است.

گروه حماس و مقامات لبنانی، اسرائیل را به ترور صالح العاروری و تعدادی از فرماندهان القسام در بیروت متهم کردند.

انفجار در سالگرد سلیمانی

در همین حال در جنوب ایران، چهارشنبه دو انفجار «تروریستی» در محل برگزاری مراسم چهارمین سالگرد قتل قاسم سلیمانی فرمانده سابق لشکر قدس سپاه، رخ داد و منجر به کشته‌شدن بیش از 100 نفر از شرکت کنندگان در این مراسم شد. این انفجار و قبل از آن ترور صالح العاروری در بیروت فضا را متشنج‌تر و جو تشدید تنش در منطقه را افزایش داد.

به گفته کاخ سفید، حماس همچنان از «توانایی‌های قابل توجهی» برخوردار است.

نبردهایی بین ارتش اسرائیل و حماس روز چهارشنبه در نوار غزه ادامه یافت و حماس روز گذشته اعلام کرد که اسرائیل چندین منطقه در نوار غزه را بمباران کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید