کی‌یف: روسیه در روز سال نو 90 بار به اوکراین حمله پهپادی کرد

پوتین گفته کرملین خواستار پایان هرچه سریع‌تر جنگ است، اما فقط در صورتی که «شرایط مطلوب مسکو» رعایت شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «گاردین» گزارش داد که روسیه به انتقام حمله اوکراین به شهر بلگورود در جنوب این کشور، در روز سال نو یعنی اول ژانویه 2024، با استفاده از پهپادهای «شاهد» ساخت ایران 90 بار به اوکراین حمله کرد.

کی‌یف گفت که 87 فروند از هواپیماهای بدون سرنشین روسی را رهگیری و سرنگون کرده است، اما آوار حاصل از یکی از پهپادهای ساقط شده در شهر بندری اودسا منجر به کشته شدن یک پسر 15 ساله و مجروح شدن هفت نفر شده است. آوار همچنین باعث چند مورد آتش‌سوزی شده است.

در شهر غربی لویو، حملات روسیه به شدت به یک موزه آسیب رساند. ساختمان‌های دانشگاهی در شهر دوبلیانی نیز آسیب دیدند، اگرچه هیچ مرگ و میری گزارش نشده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در جریان دیدار روز سال نوی خود از یک بیمارستان نظامی، متعهد شد که حملات به اوکراین را افزایش دهد. او در گفت‌وگو با سربازان روسی، حمله اوکراین به بلگورود را محکوم کرد. مقامات این شهر گفته‌اند که در اثر حمله اوکراین، 25 نفر شامل پنج کودک کشته شدند.

پوتین گفت: «می‌خواهند ما را مرعوب كنند و در كشور ما بی‌اعتمادی ایجاد كنند. ما حملات علیه آنها را تشدید خواهیم کرد. هیچ جنایتی علیه جمعیت غیرنظامی ما بی‌مجازات نخواهد ماند.»

یک منبع امنیتی اوکراین گفته که حملات پهپادی روز شنبه به بلگورود علیه اهداف غیرنظامی نبوده است، و کشته شدن غیرنظامیان ناشی از سقوط قطعاتی از پهپادهای اوکراینی است که پدافند هوایی روسیه آنها را ساقط کرده است.

به گفته گاردین، پوتین در اظهارات خود خطاب به سربازان روسی گفت كه به نظر وی روسیه «ابتكار استراتژیک» در جنگ را در دست دارد، و افزود کرملین خواستار پایان هرچه سریع‌تر جنگ است، اما فقط در صورتی که «شرایط مطلوب مسکو» رعایت شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید