استرس تعطیلات می‌تواند عوارض منفی عمده برای سلامتی داشته باشد

بیش از نیمی از آمریکایی‌ها در پاسخ به نظرسنجی انجمن قلب آمریکا گفتند که تا چندین هفته پس از تعطیلات سال نو استرس دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تعطیلات سال نو، که معمولا تحت عنوان شگفت‌انگیزترین زمان سال مورد ستایش قرار می‌گیرد، از آنجایی که تأثیر چشمگیری بر عادات روزمره دارد، می‌تواند منجر به افزایش استرس و تاثیرگذاری منفی بر سلامت بلندمدت انسان شود.

برای روشن کردن این مساله، «انجمن قلب آمریکا» در دسامبر سال 2023 یک نظرسنجی عمده در سراسر کشور برگزار کرد، که چشم‌اندازی نگران‌کننده درباره چگونگی تأثیر استرس تعطیلات بر سلامت و بهزیستی را ترسیم می‌کند.

ایجاد تعادل میان کار، خانواده، امور مالی، و تعهدات روزمره، همگی در بستر رویدادهای جشن سال نو که آن را به زمانی ویژه تبدیل می‌کند، بعضا بسیار دشوار می‌شود و برای بسیاری استرس مزمن به وجود می‌آورد.

بیش از نیمی از آمریکایی‌ها در پاسخ به نظرسنجی انجمن قلب آمریکا گفتند که تا چندین هفته پس از تعطیلات استرس دارند. این آمار در میان مادران برجسته‌تر است، و بیش از یک‌چهارم‌شان می‌گویند به یک ماه زمان یا بیشتر برای بهبودی نیاز دارند.

بیش از 70 درصد گفتند معمولا غبطه می‌خورند که چرا در دوران تعطیلات وقت بیشتری به استراحت کردن و لذت بردن اختصاص ندادند. بالای 60 درصد نیز گفتند که در موسم تعطیلات از خوردن، خوابیدن و ورزش کردن غفلت می‌کنند. 79 درصد شرکت‌کنندگان گفتند آنقدر روی شاد کردن دیگران متمرکز شده‌اند كه خودشان را فراموش کرده‌اند.

با نظر به این چالش‌ها، انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند در طول دوران تعطیلات سال نو سعی کنید هوشمندانه بخورید، خوب بخوابید، و بیشتر حرکت کنید تا بتوانید استرس‌تان را مدیریت کنید.

علاوه بر این‌ها، ارتباط با عزیزان یکی از مهمترین عوامل کاهش استرس است. هرگاه احساس استرس می‌کنید، حتماً احساسات‌ خود را برای عزیزتان بیان کنید و برای پشتیبانی به او تکیه کنید.

در مجموع، آگاهی بیشتر به نیازهای خود و ارتباط عاطفی مثبت با عزیزان می‌تواند استرس دوران تعطیلات را کاهش دهد و آن را به زمانی واقعا ویژه تبدیل کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید