ملکه مارگرته دوم دانمارک از سلطنت کناره‌گیری کرد

قدرت سیاسی رسمی در دانمارک در اختیار پارلمان منتخب و دولت است. و پادشاه ملکه باید خود را از دخالت در سیاست‌های روزمره دور نگه دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ملکه مارگرته دوم دانمارک، که در حال حاضر طولانی‌ترین دوران سلطنت را در میان پادشاهان اروپا دارد، گفت که در 14 ژانویه پس از 52 سال سلطنت از مقام خود کناره‌گیری می‌کند و پادشاهی را به پسر ارشدش ولیعهد فردریک می‌سپارد.

به گزارش «رویترز»، ملکه 83 ساله که در سال 1972 بر تخت نشست، این خبر غافلگیرکننده را یکشنبه در جریان پخش زنده تلویزیونی سخنرانی سنتی خود در شب سال نو اعلام کرد.

مارگرته با اشاره به عمل موفقیت‌آمیز کمر خود که در ماه فوریه انجام داد، گفت: «این جراحی طبیعتاً باعث شد به آینده فکر کنیم، به اینکه زمان آن فرا رسیده است تا مسئولیت را به نسل بعدی بسپاریم.»

مارگرته در سال 1940 متولد شد. پدرش پادشاه پیشین دانمارک، فردریک نهم، و مادرش ملکه اینگرید بود. مارگرته پس از مرگ ملکه الیزابت دوم بریتانیا در سپتامبر 2022 به باسابقه‌ترین ملکه اروپا تبدیل شد. او همچنین در ژوئیه به رکورد طولانی‌ترین مدت سلطنت در تاریخ دانمارک رسید.

او در سال 1953 در سن 31 سالگی، پس از اصلاح قانون اساسی دانمارک که به زنان اجازه می‌داد تاج و تخت را به ارث ببرند، وارث پدرش شد. مارگرته در سال 1967 با دیپلمات فرانسوی آنری دو لابورد دو مونپزا ازدواج کرد، که تا زمان مرگش در سال 2018 همسر وی بود.

به گفته رویترز، مارگرته در طول زندگی و سلطنت خود از حمایت گسترده دانمارکی‌ها برخوردار بوده است، که به شخصیت بادرایت و در عین حال خلاق وی علاقه دارند. او همچنین به خاطر عشقش به باستانشناسی شهره است، و تاکنون در چندین کاوش شرکت داشته است.

مارگرته از همسر درگذشته‌اش دو پسر دارد. این‌ها ولیعهد فردریک، که پادشاه فردریک دهم خواهد شد، و شاهزاده یواخیم هستند. فردریک در سال 2004 با مری الیزابت دونالدسون استرالیایی ازدواج کرد.

قدرت سیاسی رسمی در دانمارک در اختیار پارلمان منتخب و دولت است. کاری که پادشاه ملکه باید بکنند، این است که خود را از دخالت در سیاست‌های روزمره دور نگه دارند، و به عوض در مراسم سنتی، مانند جشن‌های ملی و بازدید‌های خارجی، دانمارک را به صورت نمادین نمایندگی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید