بریتانیا اعزام ناوشکن برای مقابله با حوثی‌ها را بررسی می‌کند

گرانت شاپس: حوثی‌ها اگر به تهدیدات خود علیه جان‌ها و تجارت بین‌المللی ادامه دهند، بریتانیا به اتخاذ «اقدامات لازم و مناسب» برای مقابله با آنها متوسل خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی انتشار اخبار زیادی مبنی بر آمادگی بریتانیا برای انجام حملات هوایی علیه حوثی‌ها در یمن و در بحبوحه تشدید فزاینده تنش‌های ناشی از حملات این گروه شبه‌نظامی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، اکنون در تحولی جدید بریتانیا اعزام یک ناوشکن به منطقه برای مقابله با تهدیدهای حوثی‌ها را در دست بررسی دارد.

«آخرین هشدار»

به گزارش نشریه «تلگراف»، ظاهراً ایالات متحده و بریتانیا در حال تهیه بیانیه مشترک بی‌سابقه‌ای به حوثی‌ها به عنوان «اخطار نهایی» برای توقف حملاتشان هستند.

این گزارش خاطرنشان کرد که هر حمله‌ای احتمالاً توسط ایالات متحده رهبری می‌شود و بحث در مورد پیوستن سایر کشورها به این دو کشور در جریان است.

این مجله بریتانیایی همچنین فاش کرد یکی از گزینه‌های در دست بررسی در وزارت دفاع بریتانیا، انتقال ناوشکن «لنکستر» از منطقه فعالیت آن در خلیج به دریای سرخ است تا با ناو «دیاموند» همراهی کند.

گزارش نشریه تلگراف در ادامه خاطرنشان کرد بعید است در این بیانیه اقدامی نظامی مشخص شود، اما این روزنامه به اظهارات گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا اشاره کرد که مدعی شده اگر حوثی‌ها به آن‌چه او «تهدیدات علیه جان‌ها و تجارت» خوانده، ادامه دهند، کشورش به اتخاذ «اقدامات لازم و مناسب» متوسل خواهد شد.

در همین راستا، مقامات ارشد دفاعی واشینگتن اشاره کردند که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده برنامه‌های نظامی خود را از قبل اعلام نخواهد کرد، اما آن‌ها «احتمال انجام حملات هوایی در آینده نزدیک» را رد نکردند.

در حمایت از غزه

شایان ذکر است که گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا تایید کرده بود که دولت متبوع وی در اتخاذ «اقدامات مستقیم» برای مقابله با حملات حوثی‌ها و بازدارندگی در برابر آنها تردید نخواهد کرد.

وزیر دفاع بریتانیا در ادامه گفت: « حوثی‌ها نباید دچار سوء‌فهم شوند، ما به پاسخگو کردن عاملان آن حملات غیرقانونی، متعهد هستیم.»

این اشاره بریتانیا پس از آن مطرح شد که نیروهای آمریکایی یک‌شنبه 10 دی، دو موشک بالستیک ضد‌کشتی شلیک شده توسط حوثی‌ها به سوی یک کشتی کانتینربر در دریای سرخ را چند ساعت پس از تلاش چهار قایق برای حمله به همان کشتی سرنگون کردند.

این تحول باعث شد تا نیروهای آمریکایی به سوی نیروهای حوثی در دریا آتش گشوده و با غرق کردن سه قایق آنها به کشته شدن 10 عضو این گروه شبه‌نظامی یمنی منجر شدند.

در همین راستا ارتش ایالات متحده اعلام کرد که حادثه روز گذشته بیست و سومین حمله حوثی‌ها به کشتیرانی بین‌المللی از 19 نوامبر گذشته بوده است.

حوثی‌ها از زمان آغاز جنگ در نوار غزه در 7 اکتبر 2023 بین گروه‌های فلسطینی و اسرائیل، ده‌ها حمله را علیه کشتی‌های تجاری در حال حرکت به مقصد اسرائیل یا متعلق به اسرائیل انجام داده‌اند.

در حالی که 8 کشتی از 20 کشتی که در 30 روز قبل از 25 دسامبر مورد حمله قرار گرفتند، یا در بریتانیا ثبت شده بودند یا حامل خدمه یا کالاهای بریتانیایی به مقصد بریتانیا بودند.

به‌دنبال تشدید نگرانی‌های بین‌المللی از گسترش جنگ در منطقه، واشینگتن با ارسال ناوشکن‌ها و آغاز عملیات «پاسداری از رفاه» برای تضمین امنیت ناوبری بین‌المللی در این آبراه مهم جهانی اقدام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید