تهدید مسکو علیه کی‌یف در پی حمله اوکراین به بلگورود

مسکو ارتش کی‌یف را به انجام حمله به بلگورود که در آن 21 نفر از جمله دو کودک کشته شدند، متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مسکو شامگاه شنبه، 9 دی تهدید کرد که به حمله اوکراین به بلگورود، واقع در مجاورت مرز با اوکراین، که به کشته شدن حداقل 21 نفر منجر شد، پاسخ خواهد داد.
مسکو همچنین تاکید کرد که این حمله اوکراین «بدون مجازات» نخواهد ماند.

مقام‌های مسکو ارتش اوکراین را به انجام حمله به بلگورود متهم کردند. حمله‌ پهپادی که به کشته شدن 21 نفر از جمله دو کودک و زخمی شدن حداقل 111 نفر دیگر منجر شد.

آمار اولیه قربانیان این حمله پهپادی اوکراین 14 کشته و 108 زخمی بود.

به گفته مقامات اوکراینی، این حمله یک روز پس از حملات خشونت آمیز روسیه به اوکراین انجام می‌شود که به گفته آنها 40 اوکراینی در آن کشته و ده‌ها تن زخمی برجای گذاشت.

در جریان نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک، مسکو روز شنبه اوکراین را به ارتکاب یک «اقدام عمدی تروریستی» و استفاده از مهمات خوشه‌ای برای حمله به «بلگورود» متهم کرد.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، کی یف را به هدف قرار دادن یک مرکز ورزشی، یک پیست اسکیت روی یخ و یک دانشگاه متهم کرد.

او گفت: «حمله اوکراین کورکورانه و عمدی علیه یک هدف غیرنظامی بوده است.

تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، اتومبیل‌های در آتش، ساختمان‌هایی با شیشه‌های شکسته و ستون‌هایی از دود سیاه را نشان می‌دهد.

اوکراین به طور مکرر حملاتی را در روسیه انجام می‌دهد، به ویژه در مناطق مجاور مرزهای این کشور، اما تعداد کشته‌های این حملات اغلب کم است.

در همین حال وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، حمله خونین به شهر بلگورود بی مجازات نخواهد ماند».

این وزارت روسی تأکید کرد که پدافند این کشور توانست دو موشک و اغلب راکت‌‌های شلیک شده به شهر بلگورود را رهگیری کند که از تلفات لاشه‌های زیاد موشک‌های متلاشی شده جلوگیری کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از حمله ارتش اوکراین به مناطق مسکونی در بلگورود مطلع شده است.

کی‌یف هنوز به اتهامات روسیه پاسخی نداده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری‌های روسی گفت که مسئولیت این حملات حمله به عهده بریتانیا و ایالات متحده است که رژیم کی‌یف را به انجام اقدامات تروریستی تشویق می‌کنند».

پاسخ محکم

پیوتر تولستوی، معاون رئیس مجلس دومای خواستار دادن پاسخ «محکم» به اوکراین شد او این گونه حملات را دلیلی بر عدم تمایل اوکراین به گفت‌وگو دانست.

به گفته الکساندر بوگوماز، فرماندار منطقه بریانسک در مرز اوکراین، روستاهای کیستر و پورچوو نیز در معرض حملات پهپادی و گلوله باران توپخانه و راکت اوکراینی قرار گرفتند که این حملات به مرگ کودکی متولد سال 2014 شد.

به دنیس پوشیلین، مسئول منطقه دونتسک که در شرق اوکراین واقع شده و تحت کنترل مسکو است، در حملات ارتش اوکراین یک نفر کشته و ده نفر دیگر زخمی شدند.

ولادیمیر پوتین و ولودیمیر زلنسکی قرار است روز یکشنبه به مناسبت سال نو میلادی سخنرانی کنند.

اجساد زیر آوار

اوکراین پس از حملات خشونت آمیز روسیه در روز جمعه به تعدادی از شهرهای این کشور، از جمله کی‌یف، هنوز هم به شمارش تعداد قربانیان خود ادامه داد.

مجموعه‌ای از حملات روسیه ساختمان‌ها، بخش زایمان، یک مرکز خرید و زیرساخت‌های صنعتی و نظامی را هدف قرار دادند.

اوکراینی‌ها می‌گویند این حملات روسیه از جمله خشونت‌آمیزترین حملات از آغاز جنگ نزدیک به دو سال پیش به شمار می‌رفتند.

زلنسکی روز شنبه گفت: «تاکنون متأسفانه 39 کشته در سراسر کشور داشتیم».

او افزود که حدود 100 نفر زخمی شده و یک قربانی دیگر زیر آوار در کی‌یف پیدا شد و در نهایت تعداد قربانیان به 40 نفر رسید.

به گفته مقامات محلی، تنها در کی‌یف، حداقل 17 نفر در روز جمعه کشته شدند.

سرگئی پوپکو، رئیس اداره نظامی پایتخت، عصر شنبه با بیان اینکه عملیات جستجو ادامه دارد، افزود: «این یک فاجعه بزرگ برای شهر ما است. اول ژانویه در کی‌یف روز عزا خواهد بود».

بازیابی اجساد از زیر آوار روز شنبه در کی‌یف ادامه یافت، جایی که تعداد حملات خونین در ماه های اخیر کاهش یافته است.

ویتالی کلیچکو، شهردار کیف روز شنبه گفت که این حمله بیشترین خسارات غیرنظامی را داشته است و روز اول ژانویه را «روز عزای عمومی» اعلام کرد.

یوری ایگنات سخنگوی نیروی هوایی نیز تاکید کرد که این بزرگترین حمله موشکی طی درگیری‌ها از زمان آغاز جنگ تا حالا بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید