افزایش نارضایتی دموکرات‌ها از دولت بایدن به دلیل فروش سلاح به اسرائیل

پس از قدردانی بنیامین نتانیاهو، از دولت بایدن برای حمایت مستمر از تل‌آویو از جمله تصویب جدید فروش اضطراری تسلیحات اسرائیل، این موضوع باعث اعتراض تعدادی از دموکرات شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سناتور تیم کین، از حزب دموکرات ایالت ویرجینیا، از آنچه که به گفته او «فریب کنگره آمریکا» توسط وزارت خارجه این کشور در مسئله موافقت با فروش تسلیحات به ارزش 147.5 میلیون دلار به اسرائیل، انتقاد کرد.

به گزارش روزنامه «واشینگتن پست»، تیم کین یکی از اعضای کمیته نیروهای مسلح سنا، ضمن اعتراض به فروش جدید اسلحه به اسرائیل، خواستار توضیح عمومی از سوی دولت بایدن درباره دلیل این تصمیم شد.

طبق گزارش این روزنامه این دومین تصمیم برای فروش سلاح به اسرائیل در ماه جاری است.

این سیاستمدار حزب دموکرات همراه با دیگر دموکرات‌های سنا، با فروش تسلیحات از سوی دولت بایدن به اسرائیل بدون مراجعه و بررسی کنگره، مخالفت کردند.

او روز شنبه در یک بیانیه مطبوعاتی تاکید کرد که کنگره باید دید کاملی از سلاح‌هایی که آمریکا به هر کشور دیگری منتقل می‌کند داشته باشد.

او گفت که جدول زمانی سریع برای بررسی کنگره، شفافیت و مسئولیت پذیری را تضعیف می‌کند.

اعتراض این سناتور و سایر دموکرات‌ها پس از آن صورت گرفت که روز جمعه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، فروش پیشنهادی گلوله‌های توپخانه 155 میلی متری و تجهیزات مربوطه با تعهد ایالات متحده به امنیت اسرائیل و تلاش برای کمک به این کشور جهت توسعه و حفظ نیروی قوی اسرائیل برای دفاع از خود، مطابقت دارد.

قدردانی اسرائیل از آمریکا

بنیامین نتانیاهو از دولت جو بایدن به دلیل حمایت مستمر از جمله تصویب جدید فروش اضطراری تسلیحات به اسرائیل که برای دومین بار در ماه جاری صورت می‌گیرد و همچنین وتوی آمریکا و ممانعت این کشور از صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای آتش‌بس فوری تشکر کرد.

اسرائیل می‌گوید پایان دادن به جنگ اکنون به معنای پیروزی حماس است، موضعی که دولت بایدن با آن موافق است اما واشینگتن در عین حال از اسرائیل می‌خواهد برای جلوگیری از آسیب رساندن به غیرنظامیان اقدامات بیشتری انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، واشینگتن در 9 دسامبر، همچنین فوراً موافقت کرده بود که حدود 14 هزار گلوله تانک 120 میلی متری به اسرائیل برای استفاده در جنگ خود علیه حماس در نوار غزه بفروشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید