روسیه در پی حمله اوکراین به بلگورود خواستار نشست شورای امنیت شد

بنا به اعلام وزارت دفاع روسیه در حملات کور اوکراین به بلگورود که شامل استفاده از بمب‌های خوشه‌ای بوده، 14 نفر از جمله چندین کودک کشته و 108 نفر زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روسیه در پی کشته شدن 14 نفر و زخمی شدن 108 نفر از شهروندان خود در حمله اوکراین به شهر بلگورود در خاک روسیه، انعقاد فوری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد را خواستار شد.

با ادامه تلاش‌های ارتش روسیه برای کسب پیروزی‌هایی در میدان و در میانه مقاومت شدید نیروهای اوکراینی مورد حمایت غرب،جبهه‌های جنگ میان روسیه و اوکراین شنبه نهم دی شاهد تشدید درگیری‌ بود.

Advertisement

در تازه‌ترین تحولات روسیه اعلام کرد که خواستار انعقاد نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره شهر روسی بلگورود شده که در نزدیک مرز هدف حمله نیروهای اوکراینی قرار گرفته است.

به گزارش «فرانس پرس» دیمیتری بولیانسکی، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل در شبکه «تلگرام» اعلام کرد «خواستار انعقاد نشست شورای امنیت درباره بلگورود در ساعت 15:00 به وقت نیویورک (20:00 به وقت گرینویچ) شدیم».

حملات کور

پیش از آن وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در حملات کور اوکراین به بلگورود که شامل استفاده از بمب‌های خوشه‌ای بوده، 14 شهروند روسی از جمله چندین کودک کشته و 108 نفر زخمی شدند.

وزارت دفاع روسیه ارتش اوکراین در ارتباط با این حمله به بلگورود مسئول دانست.

وزارت اورژانس روسیه نیز به خبرگزاری «تاس» اعلام کرد که 10 آتش‌سوزی مرتبط با این بمباران در بلگورود مهار شده است.

بنا به گزارش «تاس» زیرساخت‌های شهر بلگورود به درجات متفاوتی بر اثر این حمله آسیب‌دیده که از جمله آن 40 تاسیسات شهری از جمله یک مرکز تجاری و ساختمان‌های مسکونی که هیچ‌کدام نظامی نبوده دچار خسارت شدند.

از سویی وزارت دفاع روسیه شنبه اعلام کرد که نیروهای آن دو تاسیسات ذخیره سوخت و روغن و تسلیحات موشکی و توپخانه‌ای متعلق به نیروهای اوکراینی را در استان های خملنیتسکی و خرسون هدف گرفتند.

این وزارتخانه افزود که ارتش روسیه نیروهای اوکراینی فعال در جنگ و ادوات نظامی آنها را در 118 نقطه هدف گرفته است.

همچنین اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی روسی 15 موشک از نوع «هایمارس»، «اولخا» و سه موشک از نوع «هارم» را رهگیری کرده و 35 پهپاد اوکراینی را ظرف 24 ساعت گذشته سرنگون کرده است.

درگیری دریایی

در بیانیه وزارت دفاع روسیه همچنین ذکر شده که یک ناو گشتی روسی متعلق به ناوگان دریای سیاه یک قایق پهپادی متعلق به نیروی دریایی اوکراین که به سمت شبه جزیره کریمه در حال حرکت بود را منهدم کرد.

حملات موشکی بی‌سابقه

بنا به اعلام مقامات اوکراینی حملات موشکی بی‌سابقه روسیه در صبح روز جمعه به شهرهای اوکراین از جمله کییف به کشته شدن دست‌کم 30 نفر و زخمی شدن بیش از 160 نفر منجر شده است.

محکوم کردن حمله روسیه

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در واکنش به حملات هولناک روسیه در روز جمعه علیه شهرها و روستاهای سرتاسر اوکراین، این حملات بی‌سابقه را به صراحت و با شدیدترین لحن ممکن، محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید