چین 9 مقام‌ عالی‌رتبه نظامی خود را از پارلمان برکنار کرد

به نظر می‌رسد از زمان آخرین حضور علنی لی شانگفو، وزیر دفاع سابق، در پایان ماه آگست گذشته، مقامات عالی‌رتبه ارتش چین در حال تغییر هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه روند حذف و تعدیل‌ دولتی و انتصاب وزیر دفاع جدید چین، 9 مقام عالی‌رتبه نظامی از جمله 4 ژنرال واحد موشک‌های استراتژیک از پارلمان این کشور برکنار شدند.

دلایل این تصمیم که عصر روز جمعه پس از نشست کمیته مرکزی حزب کمونیست حاکم در چین توسط خبرگزاری دولتی (شینهوا) اعلام شد، توضیح داده نشده است.

به نظر می‌رسد از زمان آخرین حضور علنی لی شانگفو، وزیر دفاع سابق، در پایان ماه آگست گذشته، مقامات عالی‌رتبه ارتش چین در حال تغییر هستند. شانگفو در ماه مارس وزیر دفاع منصوب شد و در ماه اکتبر برکنار شد.

چین روز جمعه 7 دی، دونگ جون که تا اوایل این هفته فرماندهی نیروی دریایی را بر عهده داشت را به عنوان وزیر دفاع جدید این کشور منصوب کرد.

انتصاب دونگ جون پس از تغییر در واحد مسئول موشک‌های استراتژیک ارتش چین، به ویژه موشک‌های هسته‌ای صورت گرفت. در ماه جولای گذشته، مقامات چین بدون ارائه دلیل از انتصاب مدیریت جدید برای این واحد خبر دادند و رسانه ها نیز از وجود تحقیقات فساد رئیس سابق این واحد گزارش دادند.

9 مقامی که روز جمعه از کنگره ملی خلق (پارلمان چین) برکنار شدند، نمایندگان غیر منتخب بودند.

موسسه «سینو اینسایدر» متخصص در سیاست چین و مستقر در آمریکا گفت، برکناری این افراد نشان می دهد که در معرض بازجویی قرار دارند و برخی شایعات در این باره را تایید کرد.

لایل موریس، تحلیلگر موسسه آمریکایی «آسیا سوسایتی» گفت: «بین این افراد و لی شانگفو ارتباطی وجود دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید