نارضایتی جمهوری‌خواهان از حذف ترامپ از رای‌گیری در دو ایالت آمریکا

تصمیم ایالت مین برای حذف ترامپ از رای‌گیری مقدماتی 2024 نیز با واکنش دو حزبی قانونگذاران مواجه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چندین نامزد احتمالی که با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای نامزدی از سوی حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ایالات متحده رقابت می‌کنند، تصمیم ایالت «مین» برای کنار گذاشتن ترامپ از رأی‌گیری مقدماتی ریاست جمهوری 2024 را محکوم کرده‌اند.

ایالت «مین»، پس از ایالت «کلرادو»، روز پنج‌شنبه دومین ایالتی بود که با استفاده از بند شورش در اصلاحیه چهاردهم متمم قانون اساسی ایالات متحده، ترامپ را از رأی‌گیری اولیه برای انتخابات سال آینده منع کرد و فشار بر دیوان عالی برای مداخله در این پرونده را افزایش داد.

این در حالی است که وکلای ترامپ متعهد شدند به تصمیم شینا بلوز، وزیر خارجه ایالت مین، اعتراض کنند.

کریس کریستی، فرماندار سابق جمهوری‌خواه نیوجرسی، جمعه 8 دی، در گفت‌وگو با «سی‌ان‌ان» گفت که تصمیم ایالت مین برای نامزدی ترامپ او را به «شهید» تبدیل می‌کند.

فرماندار سابق جمهوری‌خواه نیوجرسی، افزود: «این مسأله را رای‌دهندگان ایالات متحده تصمیم می‌گیرند و نباید توسط دادگاه ها تصمیم‌گیری شود.

در همین راستا، ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا، پنج‌شنبه در مصاحبه‌ای به «فاکس نیوز» گفت این تصمیم تهدیدی برای باز کردن «جعبه پاندورا» به عنوان نماد شر است.

ران دیسانتیس، در ادامه افزود: «اگر یک بوروکرات در یک پست اجرایی به سادگی بتواند کسی را از سمت خود محروم کند، این همه مفهوم آیین دادرسی قانون اساسی را که این کشور بیش از 200 سال به آن پایبند بوده است، به هم می‌زند.»

سخنگوی نیکی هیلی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای اظهار داشت: «نیکی، ترامپ را منصفانه شکست خواهد داد، این باید به عهده رای‌دهندگان باشد که چه کسی را انتخاب کنند.»

ویوک راماسوامی، تاجر سرشناس آمریکایی، که پس از حکم ایالت کلرادو قول داد از رای‌گیری در ایالت کناره‌گیری کند، پنج‌شنبه نیز طی بیانیه‌ای گفت که تصمیم ایالت مین «تهدیدی واقعی برای دموکراسی» در آمریکا است.

راماسوامی با دعوت از کریستی، هیلی و دیسانتیس گفت: «من به تعهد قبلی خود مبنی بر خروج از هر ایالتی که ترامپ را از صندوق رای حذف می‌کند، پایبند هستم.»

تصمیم مین برای حذف ترامپ از رای‌گیری مقدماتی 2024 نیز با واکنش دو حزبی از سوی قانونگذاران مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید