قیمت نفت در 2023 به دلیل نگرانی در مورد عرضه و تقاضا 10 درصد کاهش یافت

طبق نظرسنجی رویترز از نظرات 34 اقتصاددان و تحلیلگر پیش‌بینی می‌شود که میانگین قیمت نفت خام برنت در سال 2024 به 82.56 دلار در هر بشکه برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قیمت نفت در آخرین روز معاملاتی سال 2023 با توجه به آشفتگی ژئوپلیتیکی و نگرانی‌ها در مورد سطح تولید نفت در میان تولیدکنندگان بزرگ در سراسر جهان طی طی یک سال گذشته، بیش از 10درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت.

معاملات آتی نف «برنت» با 11 سنت معادل 0.14 درصد کاهش به 77 دلار و 4 سنت افت کرد. این رد حالی است که قیمت نفت خام «وست تگزاس اینترمدیت» آمریکا 12 سنت یا 0.17 درصد کاهش یافت و به 71.65 دلار رسید.

به گزارش رویترز، هر دو معامله در سال 2023 بیش از 10درصد کاهش یافتند که این پایین‌ترین سطح از سال 2020 است که جهان درگیر همه‌گیری کرونا و ضعف تقاضا بود که منجر به کاهش قیمت‌ها شد.

در سال گذشته نفت «خام برنت» 10درصد و نفت خام «وست تگزاس اینترمدیت» 7درصد افزایش یافت که دلیل آن نگرانی‌ها در مورد عرضه پس از حمله روسیه به اوکراین بود.

طبق نظرسنجی رویترز از نظرات 34 اقتصاددان و تحلیلگر پیش‌بینی می‌شود که میانگین قیمت نفت خام برنت در سال 2024 به 82.56 دلار در هر بشکه برسد که از میانگین نوامبر 84.43 کمتر است، زیرا آنها انتظار دارند کاهش رشد جهانی تقاضا را محدود کند و ادامه تنش های ژئوپلیتیکی ممکن است باعث حمایت از قیمت‌ها شود.

برخی تحلیلگران توانایی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) را برای پایبندی به کاهش عرضه که برای حمایت از قیمت‌ها به آن متعهد شده بودند، زیر سوال بردند.

«اوپک پلاس» در حال حاضر حدود شش میلیون بشکه در روز تولید را کاهش داده که حدود 6درصد از عرضه جهانی است.

اوپک با تقاضای ضعیف برای نفت خام خود در نیمه اول سال آینده مواجه است و سهم آن در بازار جهانی به دلیل کاهش تولید و خروج آنگولا از گروه، به پایین‌ترین سطح از زمان همه‌گیری کرونا سقوط کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید