روسیه از سرنگونی 32 پهپاد اوکراینی بر فراز مسکو و سه استان دیگر خبر داد

حمله بزرگ روز جمعه روسیه به اوکراین دست‌کم 30 کشته و 160 زخمی برجای گذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی حمله بزرگ روز گذشته روسیه به شهرهای مختلف اوکراین، وزارت دفاع روسیه شنبه 9 دی اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور در طول شب، 32 پهپاد اوکراینی را بر فراز استان‌های مسکو، بریانسک، کورسک و اوریول سرنگون کردند.
این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در طول شب، اقدامات رژیم کی‌یف برای انجام یک حمله تروریستی با استفاده از پهپادها علیه اهدافی در روسیه خنثی شد و سامانه‌های پدافند هوایی در شیفت کاری خود، 32 پهپاد اوکراینی را بر فراز استان‌های بریانسک، اورل، کورسک و مسکو رهگیری و سرنگون و کردند».
طبق گفته مقامات اوکراینی، در نتیجه حملات روز گذشته روسیه به تعدادی از شهرهای اوکراین از جمله کی‌یف، پایتخت، با استفاده از «شمار بی‌سابقه موشک‌ها»، دست کم 30 نفر کشته و بیش از 160 نفر زخمی شدند.

واکنش تند دبیرکل سازمان ملل

دبیرکل سازمان ملل متحد، در واکنش به حملات هولناک جمعه علیه شهرها و روستاهای سرتاسر اوکراین، این حملات را به صراحت و با شدیدترین عبارات ممکن، محکوم کرد.
از سوی دیگر، لهستان از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» تاکید کرد که یک موشک روسی صبح جمعه، حریم هوایی این کشور را نقض و به سمت اوکراین حرکت کرده است.
این کشور «نقض» حریم هوایی خود با «موشک کروز» را محکوم کرد و از روسیه خواست «فورا این دست از عملیات را متوقف کند».
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در پلتفرم «ایکس» اعلام کرد: «روسیه تقریباً از همه انواع سلاح‌های زرادخانه خود، استفاده کرده است».

اقدام پدافندی اوکراین

همزمان نیروی هوایی اوکراین از شلیک 158 موشک و پهپاد به سمت اوکراین خبر داد که 115 فروند از آنها منهدم شد.
یوری ایگنات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین به «خبرگزاری فرانسه» گفت: « به استثنای روزهای نخست جنگ در فوریه سال گذشته که شاهد حملات مستمر و بدون وقفه بود، این حمله، در کل بزرگترین حمله موشکی است».
آندری یرماک، معاون زلنسکی، از طریق «تلگرام» با اعلام این که در این حمله، «تاسیسات و ساختمان‌های غیرنظامی» هدف قرار گرفت، افزود: « هر کاری بتوانیم برای تقویت سپر هوایی خود انجام می‌دهیم اما جهان باید متوجه باشد که ما به حمایت بیشتری نیاز داریم».

موضع بایدن

در همین رابطه، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه از کنگره خواست، گام‌های «اضطراری» برای غلبه بر اختلافات در خصوص کمک‌های نظامی به کی‌یف بردارد.
به‌گفته بایدن، حمله موشکی روسیه در صبح جمعه نشان‌دهنده تمایل این کشور برای «نابودی» اوکراین است.
گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا نیز جمعه اعلام کرد که کشورش حدود دویست موشک برای تقویت پدافند هوایی اوکراین ارسال خواهد کرد.
از سوی دیگر ارتش روسیه روز جمعه اعلام کرد که در جریان ده‌ها حمله به اوکراین در بازه زمانی 23 تا 29 دسامبر، تمامی اهداف، منهدم شدند.
این حملات چند روز پس از آن انجام شد که اوکراین، یک ناو جنگی روسیه را در بندر فئودوسیا در شبه‌جزیره الحاقی کریمه، هدف قرار داد.
در این گیرو دار، فرماندار استان بلگورود روسیه در مجاورت مرز با اوکراین، شامگاه جمعه اعلام کرد، در نتیجه حمله اوکراین به یک ساختمان مسکونی، یک نفر کشته شد. به گفته او، سیستم آبرسانی منطقه در اثر این حمله، آسیب دید.
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی، 13 موشک را بر فراز استان بلگورود منهدم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید