تدابیر امنیتی فوق‌العاده در سطح اروپا به‌ویژه فرانسه در شب سال نو

5 هزار سرباز ارتش فرانسه در کنار 90 هزار نیروی پلیس با استفاده از پهپاد و بالگرد، آماده تعامل با هرگونه «حمله احتمالی» هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نگرانی از «حملات تروریستی» در جشن‌های سال نو، اکثر کشورهای اروپایی و مشخصا اتحادیه اروپا را بر آن داشت تا تدابیر امنیتی سفت و سختی را به مورد اجرا بگذارند.
در این میان فرانسه ضمن استقرار 90 هزار نیروی پلیس، در سراسر کشور سعی دارد با «تهدیدات بسیار بالای تروریستی» ناشی از جنگ غزه مقابله کند.
در گیرودار نگرانی‌ها از حمله محتمل تروریستی، جرالد دارونین، وزیر کشور فرانسه جمعه 8 دی در نشست خبری خود در پاریس از استقرار 5 هزار سرباز ارتش خبر داد و پیش‌بینی کرد که تنها در خیابان «شانزلیزه»، بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر در شب تحویل سال میلادی، حضور یابند.
به گفته وزیر کشور فرانسه، با توجه به ویدئوهای نمایش‌داده شده، همین وضعیت فوق‌العاده در آنسوی جهان در تعامل با خطر محتمل در نیویورک نیز در حال اجرا است.
دارونین افزود: « من با توجه به تهدید بسیار بالای ترویستی، خواهان بسیج بسیار گسترده پلیس و ژاندارمری شدم. نیروهای پلیس می‌توانند برای اولین از پهپاد به عنوان بخشی از یک کار امنیتی استفاده کنند. ده‌ها هزار نیروی آتش‌نشانی استقرار خواهند یافت و همچنین از دو بالگرد بر فرار پاریس استفاده خواهد شد».

عامل ایرانی‌تبار حمله با سلاح سرد در پاریس

دلیل تاکید بر لزوم تشدید تدابیر امنیتی قبل از برگزاری بازی‌های المپیک، حمله با سلاح سرد به یک گردشگر آلمانی به نام کولین(24 ساله) تا سرحد مرگ در اثر ضربات چاقو در دوم دسامبر جاری بود که توسط یک فرانسوی ایرانی‌تبار 26 ساله موسوم به «آرماند رجب‌پور میاندوآبی» متولد فرانسه انجام شد و طی آن یک گردشگر بریتانیایی نیز در منطقه برج ایفل زخمی شد.

اقدامات احتیاطی در کشورهای اروپایی

در آلمان، بازدید گردشگران از «کلیسای جامع کلن» در آستانه کریسمس ممنوع شد و نمازگزاران در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده از حمله احتمالی، با بازرسی‌های امنیتی مواجه شدند. بر اساس برداشت رسانه‌های داخلی آلمان از سخنان ولفگانگ بالدز، سخنگوی پلیس در یک کنفرانس مطبوعاتی، پلیس صرفا اطلاعات مربوط به حمله احتمالی در شب سال نو را در اختیار دارد و تدابیر احتیاطی لازم را به اجرا می‌گذارد.

Policemen stand in front of the Cologne Cathedral on December 24, 2023. (AFP)
Policemen stand in front of the Cologne Cathedral on December 24, 2023. (AFP)


در اتریش، مقامات گفتند که تدابیر امنیتی را در اطراف کلیساهای وین، و همچنین بازارهای کریسمس و دیگر مناطق تقویت کرده‌اند. در سوئد هم وضعیت آماده‌باش که پیشتر در ابتدای تابستان اعلام شده بود، همچنان ادامه دارد.
بر اساس مطالب سایت روزنامه بریتانیایی«سان»، سطح هشدار تروریستی در هلند با هشدار دستگاه امنیتی نسبت به گروه‌های تروریستی از جمله گروه «داعش»، سازمان القاعده و دیگر گروه‌ها درخصوص بهره‌برداری از منازعه خاورمیانه به منظور ترغیب به اجرای حملات به کشورهای غربی، افزایش یافته است.
پیش از اجلاس وزرای کشور اتحادیه اروپا در بروکسل، ایلوا یوهانسون، کمیسر سوئدی کمیسریای امور داخلی اتحادیه اروپا گفت: «با جنگ بین اسرائیل و حماس و قطبی‌شدن جامعه ما و فرارسیدن موسم تعطیلات، خطر بزرگ وقوع حملات تروریستی در اروپا، وجود دارد.»
به گفته یوهانسون، کمیسریای اروپایی امور داخلی، مبلغ 30 میلیون یورو اضافی را برای تقویت امنیت در مناطق آسیب پذیر، از جمله پرستشگاه‌ها، اختصاص خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید