بایدن خواستار اقدام اضطراری کنگره آمریکا در حمایت از اوکراین شد

رئیس‌ جمهوری آمریکا: تا زمانی که کنگره در سال آینده اقدامات اضطراری انجام ندهد، قادر به ارسال تسلیحات و سیستم‌های دفاع هوایی حیاتی که اوکراین برای محافظت از مردمش نیاز دارد، نخواهیم بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس جمهوری ایالات متحده بر ضرورت ادامه کمک‌های نظامی به اوکراین در برابر حملات روسیه که برای نابودی اوکراین تلاش می‌کند، تاکید کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا با اشاره به این‌که حمله موشکی روسیه در صبح جمعه، نشان‌دهنده عزم مسکو برای «محو کردن» اوکراین است، از مجلس نمایندگان آمریکا خواست تا گام‌های «فوری» را برای غلبه بر اختلافات به‌منظور از سرگیری کمک‌های نظامی به کییف، بردارد.

بودجه 106 میلیارد دلاری

بایدن در بیانیه‌ای گفت: «تا زمانی که کنگره اقدامات اضطراری را در سال آینده انجام ندهد، ما نمی‌توانیم به ارسال تسلیحات و سیستم‌های دفاع هوایی حیاتی که اوکراین برای محافظت از غیرنظامیان نیاز دارد، ادامه دهیم». او در ادامه از کنگره خواست «بدون تاخیر بیشتر» در این زمینه اقدام کند.

اپوزیسیون جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا باب درخواست ارائه شده توسط کاخ سفید برای تصویب بسته کمک‌های اضطراری به ارزش 106 میلیارد دلار را که در درجه اول به نفع اوکراین و اسرائیل است، مسدود کرده است.

30 کشته و 160 زخمی

روسیه، جمعه 8 دی، با استفاده از «تعداد بی‌سابقه‌ای موشک» به شماری از شهرهای اوکراین، از جمله کییف، پایتخت این کشور حمله کرد که بر اساس آخرین آمار، 30 کشته و 160 زخمی برجای گذاشت.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در پلتفرم «ایکس» گفت: «روسیه، امروز تقریباً از هر نوع سلاحی در زرادخانه خود استفاده کرده است.»

نیروی هوایی اوکراین از شلیک شدن 158 موشک و پهپاد به خاک این کشور خبر داد که 114 فروند از آن‌ها را منهدم کرده است.

200 موشک ساخت بریتانیا

پس از یک سری حملات شدید مسکو به کییف، گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، جمعه 8 دی، به نوبه خود اعلام کرد که «بریتانیا حدود 200 موشک ضدهوایی به اوکراین خواهد فرستاد.»

گرانت شاپس، افزود: «بریتانیا به دنبال حملات هوایی مرگبار پوتین به سرعت در حال تقویت پدافند هوایی اوکراین است، و صدها موشک ضدهوایی ساخت بریتانیا به کییف ارسال خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که اوکراین آنچه را که برای دفاع از خود در برابر بمباران وحشیانه پوتین نیاز است، در اختیار دارد.»

وزارت دفاع بریتانیا، همچنین اعلام کرد که این موشک‌ها به بازسازی زرادخانه سیستم‌های دفاع هوایی بریتانیا که با «دقت فوق‌العاده‌ای» قادر به سرنگونی پهپادها و موشک‌های روسیه هستند، کمک خواهد کرد.

موشک‌های پیشرفته هوا به هوای کوتاه برد ساخت بریتانیا برای پرتاب از جنگنده‌ها از جمله «تایفون» و «اف-35» طراحی شده‌اند.

وزارت دفاع بریتانیا اضافه کرد که این موشک‌ها ثابت کرده‌اند که «راه‌حل‌های بسیار مؤثر و کم‌هزینه برای جبهه برای برآوردن نیازهای فوری» با ضریب اصابت تا 90 درصد علیه برخی از اهداف هوایی روسیه کاربرد دارند.

این وزارت بریتانیا در ادامه گفت: «اپراتورهای اوکراینی در استفاده از این موشک‌ها مهارت یافته‌اند و برای محافظت از کشورشان موشک‌های بیشتری درخواست کرده‌اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید