گفتگوی «ناامیدکننده» بایدن و نتانیاهو درباره درآمد مالیاتی تشکیلات خودگردان فلسطین

بایدن به نتانیاهو گفت که از او انتظار دارد موضوع را حل کند و افزود که «این بحث تمام شد» و به تماس پایان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته مقامات آمریکایی و اسرائیلی، هفته گذشته، جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، گفت‌وگوی دشواری با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درباره تصمیم تل‌آویو مبنی بر عدم پرداخت بخشی از درآمدهای مالیاتی «تشکیلات خودگردان فلسطین» انجام داده است.

به گزارش وبسایت »آکسیوس» یک مقام آمریکایی تماس میان بایدن و نتانیاهو را «ناامیدکننده و یکی از سخت‌ترین گفتگوها» توصیف کرد.

بر اساس این گزارش، این مقام آمریکایی گفت که این تماس نشانه تنش‌های فزاینده میان بایدن و نتانیاهو است به ویژه آنکه توضیح مساله درآمدهای مالیاتی که اسرائیل برای تشکیلات خودگردان فلسطین جمع‌آوری می‌کند، منبع اصلی درآمد این تشکیلات است که در حال حاضر از یک بحران مالی رنج می‌برد.

بتسالل اسموتریچ وزیر دارایی اسرائیل که راست افراطی است در ماه اکتبر تصمیم گرفت که انتقال تمام درآمدهای مالیاتی را پس از حمله حماس به حالت تعلیق درآورد، اما دولت اسرائیل گفت که تمام وجوه را به جز بخش مربوط به غزه تحت کنترل حماس، منتقل خواهد کرد.

بنا به گزارش «آکسیوس» این موضوع به خاری در چشم نتانیاهو تبدیل شده است که با فشار دولت بایدن برای آزاد کردن این منابع مالی مواجه است. اسموتریچ هم که مخالفت خود را با انتقال هر یک از این بودجه‌ها حتی به‌طور غیرمستقیم اعلام کرده، تهدید به استعفا بر سر این می‌کند که این اقدام ممکن است دولت ائتلافی نتانیاهو را به خطر بیندازد.

مقامات اسرائیلی و آمریکایی در رابطه با تماس بین بایدن و نتانیاهو به این سایت گفتند که تماس 45 دقیقه‌ای شنبه گذشته بر مرحله بعدی عملیات زمینی اسرائیل متمرکز بود، اما در پایان تماس، بایدن نگرانی‌های خود را در مورد درآمد مالیاتی معوقه فلسطینیان مطرح کرد.

به گفته مقامات آمریکایی و اسرائیلی، بایدن به نتانیاهو گفته که باید با تندروهای ائتلاف خود در این مورد مقابله کند، همانطور که با فشار سیاسی کنگره بر سر جنگ غزه مواجه است.

به گفته یک مقام آمریکایی و یک منبع آگاه، پس از چند دقیقه گفتگو، بایدن به نتانیاهو گفت که از او انتظار دارد موضوع را حل کند و افزود که «این بحث تمام شد» و به تماس پایان داد.

به گفته مقام آمریکایی، چند روز پس از تماس بایدن و نتانیاهو، این موضوع در دیدار ران درمر، وزیر امور استراتژیک اسرائیل در کاخ سفید با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، دوباره مطرح شد.

این مقام آمریکایی افزود: «پیشرفت خوبی در این موضوع داشته‌ایم و معتقدیم که بحث انتقال درآمدهای مالیاتی در حال حل شدن است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید