حملات پهپادی و موشکی گسترده روسیه به اوکراین حداقل 12 کشته و 70 مجروح برجای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقامات اوکراینی اعلام کردند که حملات پهپادی و موشکی گسترده روسیه علیه چندین منطقه در کشور اوکراین، روز جمعه هشتم دی، حداقل 12 نفر کشته و 70 نفر مجروح شدند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفته که روسیه روز جمعه 110 موشک به اوکراین پرتاب کرد که اکثر آنها سرنگون شد.

نیروی هوایی اوکراین نیز اعلام کرد که روسیه با استفاده از پهپاد، موشک‌های مافوق صوت، موشک‌های بالستیک و موشک‌های کروز حمله گسترده ای را علیه اوکراین انجام داده است.

اداره نظامی شهر کی‌یف انیز از وقوع آتش سوزی در یک انباری در منطقه کی‌یف به مساحت 3000 متر مربع خبر داده است. این در حالی است که وزارت انرژی اوکراین گفته در 4 منطقه پس از این حادثه آتش سوزی به دلیل حملات هوایی اسرائیل برق به طور کلی قطع شده است.

در همین راستا، دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین گفت: «روسیه امروز در حمله بزرگی به اوکراین با موشک و پهپاد زیرساخت‌های اجتماعی و حیاتی را هدف قرار داد.»

ایهور ترخوف، شهردار خارکف نیز در اظهاراتی که از تلویزیون پخش شد، گفت که 22 حمله روسیه علیه این شهر شناسایی شد که به یک بیمارستان، ساختمان‌های مسکونی و یک مرکز صنعتی خسارت وارد کرد.

طبق گفته ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف، جمعه 8 دی، صدای انفجارهای متعدد در پایتخت اوکراین شنیده شد و در پی حملات روسیه که چندین شهر را هدف قرار داد، آژیر خطر در سراسر کشور به صدا درآمد.
کلیچکو در پستی در شبکه‌های اجتماعی گفت: «انفجار در کی‌یف رخ داد. پدافند هوایی فعال شد. در پناهگاه بمانید. سیستم آژیر خطر هوایی در سراسر کشور فعال شد».
به گفته مسئولان ذی‌ربط، ریزش آوار در اثر این انفجارها باعث بروز آتش سوزی در یک ساختمان مسکونی و یک انبار در کی‌یف شد که یک کشته و 15 زخمی برجای گذاشت.
به گفته شهرداران خارکیف (شمال شرقی اوکراین) و لویو (غرب اوکراین)، این دو شهر هم صبح جمعه هدف حملات روسیه قرار گرفتند.
ایگور ترخوف ، شهردار خارکیف، از یک «حمله بزرگ» و «شنیده‌شدن صدای دست‌کم شش انفجار» خبر داد، در حالی که به گفته آندری سادووی، همتای او در لویو، این شهر شاهد «دو حمله پهپادی » بود ولی گزارشی از خسارات جانی یا زیان‌های مادی داده نشد.
ماکسیم کوزیتسکی، مقام اوکراینی در «تلگرام» نوشت که پس از حمله پهپادهای روسی، پدافند هوایی در شهر لویو فعال شد.

سرنگونی یک پهپاد اوکراینی

از سوی دیگر، وزارت دفاع روسیه جمعه اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی، یک پهپاد اوکراینی را بر فراز شهرستان کورسک سرنگون کردند.
به گفته مقامات محلی، حملات پنجشنبه روسیه به دو روستا در منطقه زاپوریژیا در جنوب اوکراین، 3 کشته و 9 زخمی بر جای گذاشت.
نیروهای روسیه پس از شکست ضدحمله اوکراین، ابتکار عمل را در جبهه بازپس‌گرفته و به دستاوردهای میدانی، به‌ویژه در شرق اوکراین دست یافتند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید