ایالت مِین ترامپ را از نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری منع کرد

در نهایت این احتمال وجود دارد که دادگاه عالی ایالات متحده مجبور بشود درباره مورد مین مثل مورد کلرادو حکم بدهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالت مِین روز پنجشنبه با استناد به «بند شورش» قانون اساسی ایالات متحده، که تمام افرادی که در شورش علیه قانون اساسی نقش داشته‌اند را از عهده‌داری مقامات دولتی منع می‌کند، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا را از نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری 2024 در این ایالت منع کرد.
به گزارش «آسوشیتدپرس»، مین به اولین ایالتی تبدیل شد که صرف‌نظر از حکم دادگاه عالی ایالات متحده درباره صلاحیت یا عدم صلاحیت ترامپ، نامزدی وی برای انتخابات را لغو می‌کند.
پیشتر دادگاه عالی کلرادو حکم داده بود که ترامپ با استناد به بخش 3 الحاقیه چهاردهم قانون اساسی آمریکا باید از نامزدی در آن ایالت منع شود. تصمیم کلرادو تا زمانی که دادگاه عالی ایالات متحده در این باره رای بدهد، معلق می‌ماند.
شِنا بِلوز، وزیر ایالتی دموکرات مین، روز پنجشنبه اعلام کرد با توجه به اینکه ترامپ در جریان حمله هوادارانش به کنگره آمریکا در 6 ژانویه 2021، بخش 3 قانون اساسی را نقض کرده است، دیگر نباید اجازه داشته باشد تا برای هیچ مقام دولتی خود را نامزد کند.
بلوز گفت پس از تفکر و تحقیق بسیار، و به دنبال آنکه برخی از ساکنان ایالت مین، شامل یک گروه دوحزبی از قانونگذاران سابق، مساله کاندیداتوری ترامپ را به چالش کشیدند، حکم منع ترامپ را صادر کرده است.
به گفته آسوشیتدپرس، کارزار انتخاباتی ترامپ بلافاصله حکم مین را مورد انتقاد قرار داد. استیون چیونگ، سخنگوی کارزار، در بیانیه‌ای گفت: «جلوی چشم‌مان دارند تلاش می‌کنند انتخابات را بدزدند و رای‌دهندگان آمریکایی را از حق‌شان محروم کنند.»
کارزار انتخاباتی ترامپ همچین اعلام کرد که از دادگاه‌های ایالتی مین خواهد خواست تا در حکم بلوز تجدید نظر کنند. ممنوعیت ترامپ خودبخود تا زمانی که سیستم قضایی ایالت مین درباره آن حکم بدهد، متوقف می‌ماند.
در نهایت این احتمال وجود دارد که دادگاه عالی ایالات متحده مجبور بشود درباره مورد مین مثل مورد کلرادو حکم بدهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size