کیم به ارتش کره شمالی دستور آماده‌باش برای نبرد با آمریکا را داد

کره شمالی طی چند دهه اخیر اغلب در اثر بلایای طبیعی با کمبود شدید مواد غذایی مواجه بوده است، که قحطی دهه 1990 بارزترین نمود آن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به نیروهای مسلح، صنعت مهمات‌سازی، و بخش تسلیحات هسته‌ای این کشور دستور داد تا در واکنش به «تحرکات تقابل‌آمیز بی‌سابقه ایالات متحده» خود را آماده نبرد با آمریکا کنند.
به گزارش «رویترز»، کیم در جریان اجلاس مهم حزب حاکم کره شمالی در روز چهارشنبه درباره جهت‌گیری‌های سیاستی سال پیش رو گفت که پیونگ‌یانگ همکاری راهبردی خود با «کشورهای مستقل ضدامپریالیستی» را توسعه خواهد داد.
کره شمالی اخیرا روابط خود با روسیه را گسترش داده است. واشینگتن پیونگ‌یانگ را به تامین تجهیزات نظامی برای مسکو جهت استفاده در جنگ علیه اوکراین متهم می‌کند. روسیه در مقابل پشتیبانی فنی برای کمک به پیشبرد قابلیت‌های نظامی کره شمالی ارائه می‌دهد.
کیم در اجلاس مذکور همچنین اهداف اقتصادی سال جدید پیونگ‌یانگ را ترسیم کرد و آن را «سالی سرنوشت‌ساز» برای اجرای برنامه پنج ساله توسعه کشور خواند.
کره شمالی طی چند دهه اخیر اغلب در اثر بلایای طبیعی با کمبود شدید مواد غذایی مواجه بوده است، که قحطی دهه 1990 بارزترین نمود آن است. کارشناسان بین‌المللی هشدار داده‌اند که بسته شدن مرزها در طول همه‌گیری کرونا وضعیت امنیت غذایی این کشور را وخیم‌تر کرده است.
تخمین زده می‌شود که تولید محصولات کشاورزی کره شمالی در سال 2023 به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. اما یک مقام کره جنوبی گفته است که این مقدار هنوز بسیار کمتر از میزان مورد نیاز برای رفع کمبود مزمن مواد غذایی در کره شمالی است.
به گفته رویترز، نهمین نشست عمومی هشتمین کمیته مرکزی حزب کارگران کره برای پایان دادن به سالی که طی آن پیونگ‌یانگ سیاست هسته‌ای را در قانون اساسی خود ثبت کرد، یک ماهواره جاسوسی به فضا پرتاب کرد، و از یک موشک بالستیک قاره‌پیمای جدید پرده‌برداری کرد، برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید