پس از تصویب کمیته پارلمانی ترکیه، سوئد گامی دیگر به عضویت در ناتو نزدیک شد

طرح عضویت سوئد در ناتو پس از این در مرحله نهایی باید در مجمع عمومی پارلمان ترکیه تصویب شود که تاکنون تاریخی برای آن در نظر گرفته نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

با تصویب طرح درخواست سوئد برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» از سوی کمیته امور خارجی پارلمان ترکیه در روز سه‌شنبه 5 دی، این کشور اسکاندیناوی که در گذشته بی‌طرف بوده به عضویت در این سازمان نظامی غربی نزدیکتر شد.

پروتکل عضویت سوئد در ناتو پس از این باید در مرحله نهایی روند قانون‌گذاری ترکیه در مجمع عمومی پارلمان این کشور تصویب شود که تاکنون تاریخی برای آن تعیین نشده است.

یک سال تعویق

ترکیه، یکی از اعضای ناتو، تصویب طرح درخواست سوئد برای پیوستن به این سازمان نظامی را در پارلمان خود بیش از یک سال به تعویق انداخته است و استکهلم را به ملایمت بیش از حد در قبال گروه‌هایی از جمله مسلحان کُرد و اعضای شبکه‌ای که آنکارا آن‌ها را تهدیدی علیه امنیت خود و مسئول سازماندهی کودتای نافرجام در سال 2016 می‌داند، متهم می‌کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در اوایل ماه جاری، تصویب عضویت سوئد در ناتو را با موافقت کنگره آمریکا با درخواست آنکارا برای خرید 40 جت جنگنده اف-16 جدید و تجهیزات برای نوسازی ناوگان فعلی ترکیه مرتبط دانست.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین از کانادا و دیگر متحدان ناتو خواست تا تحریم تسلیحاتی اعمال شده علیه ترکیه را لغو کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید