شی در سالگرد تولد مائو: تایوان قطعا به چین خواهد پیوست

اظهارات شی درباره آموزه‌های مائو و الحاق تایوان در زمانی بیان می‌شود که پکن در رقابت شدید با واشینگتن قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین، در جشن 130 سالگی مائو تسه تونگ، بنیانگذار چین کمونیستی، ضمن ادای احترام به آموزه‌های وی، اعلام کرد که تایوان قطعا به چین خواهد پیوست.

به گزارش «خبرگزاری صبح‌گاهی چین جنوبی»، شی طی سخنرانی روز سه‌شنبه خود در تالار بزرگ مردم پکن گفت: «اتحاد مجدد کامل سرزمین مادری ما یک روند کلی، یک هدف درست، و آرمان مشترک مردم است. میهن ما باید دوباره متحد شود و مطمئناً خواهد شد.»

شی در راستای یک سنت دیرپای حزب کمونیست، که هر ده سال یک بار میلاد مائو را جشن می‌گیرد، مراسم تولد بنیانگذار حکومت کمونیستی را رهبری کرد. او با ستایش افکار سیاسی مائو به عنوان یک «گنجینه معنوی»، گفت که آموزه‌های وی اقدامات چین را در درازمدت هدایت می‌کند.

شی همچنین خواستار تقویت حزب کمونیست شد و گفت: «ما باید تلاش کنیم حزب خود را تشویق کنیم تا به مأموریت اصلی خود پای‌بند باشد، سرزندگی و نشاط خود را حفظ کند، و اطمینان حاصل کنیم که هرگز دچار انحطاط نمی‌شود، هرگز رنگ خود را تغییر نمی‌دهد، و هرگز طعم خود را از دست نمی‌دهد.»

رئیس‌جمهوری چین پیش از این سخنرانی، کمیته دائمی پولیتبیورو، قدرتمندترین نهاد تصمیم‌گیری در چین، را در ادای احترام به «دستاوردهای مائو تسه تونگ» در مقبره مائو در میدان تیانانمن پکن، جایی که جسد مومیایی‌شده مائو در معرض دید عموم قرار دارد، رهبری کرد.

به گفته خبرگزاری صبح‌گاهی چین جنوبی، اظهارات شی درباره آموزه‌های مائو و الحاق تایوان در زمانی بیان می‌شود که پکن در رقابت شدید با واشینگتن قرار دارد، و اوضاع اقتصادی چین به شدت خراب شده است.

در اوایل سال جاری، شی به مسئولان دولتی و نظامی چین هشدار داد تا خود را برای «بدترین و شدیدترین سناریو» آماده کنند. با این حال، دیدار اخیر رهبران دو کشور در سانفرانسیسکو تا حدودی چشم‌انداز بهبود روابط با آمریکا را گسترش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید