جاسوسی آمریکا از چین با از دست‌دادن عوامل اطلاعاتی دشوارتر می‌شود

به گفته یک مقام ارشد سابق اطلاعاتی که تا همین اواخر به گزارش‌های محرمانه دسترسی داشت، آمریکا دیگر به‌هیچ‌وجه از دید واقعی نسبت به برنامه‌ها و مقاصد رهبری چین برخوردار نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با وجود تمامی تلاش‌ها برای بهبود روابط بین چین و آمریکا، موضوع جاسوسی همچنان میان دو کشور مسئله‌ساز است.
بر اساس گزارش «وال استریت ژورنال»، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا«سیا» که ظاهرا یک دهه پیش، شبکه‌ای از ماموران خود در چین را از دست داد، اکنون تلاشش را بر بازسازی سیستم نظارتی که آمریکا آن را اولویت اصلی امنیتی می‌داند، متمرکز کرده است.
در این راستا شکارچیان جاسوس در پکن یک دهه پیش، با دستگیری سیستماتیک شبکه‌ای از ماموران چینی «سیا»، آمریکا را در چین عملا دچار کوری اطلاعاتی کردند.
همچنین حدود 20 نفر از افرادی که در ارائه اطلاعات به آمریکا نقش داشتند، از جمله مقامات بلندپایه چینی نیز اعدام یا زندانی شدند.
مقامات کنونی و پیشین ایالات متحده تاکید دارند که «سیا» همچنان برای بازسازی شبکه جاسوسان خود در چین، تلاش می‌کند.
به گفته این مقامات، چنین شکاف‌هایی باعث می‌شود که آمریکا، اطلاعات لازم از مذاکرات محرمانه میان شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین و حلقه قدرت نزدیک به‌خود در مورد مسائل کلیدی امنیتی مانند تایوان و دیگر پرونده‌ها را در اختیار نداشته باشد.
به گفته یک مقام ارشد سابق اطلاعاتی که تا همین اواخر به گزارش‌های محرمانه دسترسی داشت، آمریکا دیگر به‌هیچ‌وجه از دید واقعی نسبت به برنامه‌ها و مقاصد رهبری چین برخوردار نیست.
این گزارش همچنین فاش کرد که پس از دو دهه تعقیب گروه‌های تروریستی، جامعه اطلاعاتی آمریکا با بودجه سالانه 100 میلیارد دلاری، آموزش مجدد پرسنل خود، هدایت مجدد میلیاردها دلار بودجه و تجهیز دوباره مکانیزم‌های جاسوسی گران قیمت برای تمرکز بر « حریف محتمل» را آغاز کرده است.
با این حال، حمله غافلگیرانه حماس به اسرائیل در 7 اکتبر، جنگ متعاقب آن در غزه و تهاجم روسیه به اوکراین، توجه کاخ سفید و منابع اطلاعاتی آن را ایجاب کرد و تلاش‌های ویلیام برنز، رئیس «سیا» برای تضمین این که چین در راس اولویت‌های دراز مدت آمریکا قرار دارد را با پیچیدگی مواجه ساخت.
طبق گفته یکی از عوامل پرسابقه «سیا»، مقابله با هر دو بحران ضمن حفظ تمرکز مداوم بر پکن، میزان انعطاف پذیری این آژانس اطلاعاتی را در بوته آزمایش قرار خواهد داد.

ماموریتی دشوار

تقویت شبکه جاسوسان در ارتباط با چین، یکی از اهداف تحول گسترده سیاست آمریکا در قبال این پرونده به حساب می‌آید.
چین به هدف اطلاعاتی بسیار دشوارتر از یک دهه قبل تبدیل شده، به‌ویژه که پکن اکنون از سیستم‌های نظارتی استفاده می‌کند که عملیات جاسوسی را در داخل آن با پیچیدگی بسیار مواجه می‌سازد.
به همین دلیل سرویس اطلاعاتی آمریکا باید پیگیر پیشرفت‌هایی باشد که چین در زمینه‌های مختلف مانند هوش مصنوعی و بیولوژی ترکیبی به‌دست می‌آورد؛ به‌ویژه در پی از دست دادن شبکه جاسوسان خود در این کشور از اواخر سال 2012 و تاکید بسیاری از مسئولان در این خصوص که مقامات کاخ سفید در دوران اوباما تا حد زیادی این ضربه به توان اطلاعاتی آمریکا را نادیده گرفتند.
أوباما در آن دوران امیدوار بود با رشد اقتصادی چین، این کشور به دنیای آزاد و نظم جهانی به رهبری ایالات متحده خواهد پیوست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید