ناوگان آمریکا برای دفع حملات حوثی‌ها در دریای سرخ از چه اسلحه‌ای استفاده می‌کند؟

مرکز مطالعات استراتژیک بین‌المللی «سی اس آی اس» می گوید در حالی که پهپادهای حوثی با هزینه بسیار کم عمل می‌کنند، هزینه موشک‌های پیشرفته «اس ام 6» آمریکایی که می‌تواند موشک‌های بالستیک با ارتفاع بلند و کم را ساقط کند به بیش از 4 میلیون دلار می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

طی روزها و هفته‌های گذشته، حوثی‌ها در یمن ده‌ها حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام دادند. در این میان نیروی دریایی آمریکا چند بار از سرنگونی تعدادی از این موشک‌ها و پهپادها خبر داده اما تا حالا دقیقا نگفته که کشتی‌هایش در برابر حملات حوثی‌ها از چه سلاح‌هایی استفاده می‌کنند.

موشک‌های زمین به هوا و گلوله‌های انفجاری

تعدادی از تحلیلگران نظامی می‌گویند کشتی‌های آمریکایی مجموعه‌ای از سیستم‌های دفاعی از جمله موشک‌های زمین به هوا و موشک‌های انفجاری دارند. این کشتی‌ها دارای قابلیت‌های جنگ الکترونیکی هستند که می‌توانند خطوط ارتباطی بین پهپادها و کنترل‌کننده‌های آنها در سواحل را قطع کنند.

به گزارش «سی ان ان» این تحلیلگران هشدار دادند که کاپیتان‌های ناوشکن آمریکایی از هر سیستمی که استفاده می‌کنند، در نهایت با تصمیم گیری‌ دقیق درباره هزینه این سلاح، ذخیره و اثربخشی آن مواجه هستند.

این در حالی است که هزینه پهپادهای شلیک شده توسط حوثی‌ها بسیار کم در نظر گرفته می‌شود، لذا نیروی دریایی ایالات متحده تلاش می‌کند تا از موشک‌های ارزان قیمت و یا حتی با استفاده از توپ کشتی با حملات پهپادی و موشکی حوثی‌ها مقابله کند.

در باره موشک‌های سریع مانند موشک‌های بالستیک، جان برادفورد، کارشناس امور بین‌الملل در شورای روابط خارجی، گفت که «آنها باید با موشک‌های پیشرفته‌تر رهگیری شوند».

هزینه سنگین

به گزارش مرکز مطالعات استراتژیک بین المللی «CSIS»، ناوشکن آمریکایی دارای موشک‌های هدایت شونده از نوع «آرلی برک» و « يو اس اس لابون» است. این ناوشکن همچنین به موشک‌های پیشرفته «اس ام 6» مجهز است که می‌تواند موشک‌های بالستیک با ارتفاع بلند و ارتفاع پایین را ساقط کند اما هزینه این موشک‌ها بسیار سنگین است به طوری که قیمت هر کدام از این نوع موشک‌ها به بیش از 4 میلیون دلار می‌رسد.

به گفته این مرکز حتی موشک‌های«اس ام 2» که کمتر پیشرفته به شمار می‌روند، قیمت هر کدام از آنها حدود 2.5 میلیون دلار است.

موشک دریایی اسپارو «ای اس اس ام» که برای ضربه زدن به موشک‌های کروز ضد کشتی و تهدیدات پهپادها یا هلیکوپترها در برد تا 50 کیلومتر طراحی شده است، بیش از 1 میلیون دلار هزینه دارد.

برخی کارشناسان می گویند ایالات متحده احتمالا تاکنون از موشک‌های «اس ام 2» یا «ای اس اس ام» علیه تهدیدات حوثی‌ها استفاده کرده است.

از 18 نوامبر گذشته، حوثی‌ها در همبستگی با نوار غزه ده‌ها کشتی در منطقه دریای سرخ را مورد حملات موشکی و پهپادی قرار دادند این حملات باعث شد که دست کم 4 شرکت کشتی‌رانی بین‌المللی کار خود را در این کریدور تجاری مهم جهانی متوقف کنند.

در همین حال، وزیر دفاع آمریکا یک هفته پیش از تشکیل یک نیروی دریایی جدید چندملیتی زیر چتر نیروی دریایی مشترک و رهبری «گروه ضربت 153» خبر داد که ماموریت آن حفظ امنیت در دریای سرخ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید