اوکراین در مخالفت با روسیه کریسمس را روز 25 دسامبر جشن گرفت

یک مادر اوکراینی که فرزندش در جبهه است گفت ما باید کریسمس را با تمام دنیا و بسیار دور از مسکو جشن بگیریم، و این برای من پیامی نو است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اوکراین به نشانه مخالفت با روسیه که کریسمس را 7 ژانویه جشن می‌گیرد، امسال برای اولین بار کریسمس را روز 25 دسامبر جشن گرفت. روس‌ها و اوکراینی‌ها عموما مسیحیان ارتدکس هستند، اما اوکراین طی سالیان اخیر تلاش کرده است تا خود را در امور فرهنگی و مذهبی با غرب هماهنگ‌تر کند.
به گزارش «سی‌بی‌اِس»، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در پیام کریسمس خود اعلام کرد: «همه اوکراینی‌ها با هم هستند. همه ما کریسمس را با هم جشن می‌گیریم: در یک تاریخ، مثل یک خانواده بزرگ، به عنوان یک ملت، و به عنوان یک کشور متحد.»
بیشتر کلیساهای ارتدکس شرقی برای امور مذهبی خود از تقویم جولیانی استفاده می‌کنند که کریسمس را در 7 ژانویه جشن می‌گیرد، اما تقویم گریگوریانی که مورد استفاده کلیساهای غربی است، کریسمس را روز 25 دسامبر برگزار می‌کند.
زلنسکی در ماه ژوئیه با صدور فرمانی قانونی کریسمس اوکراین را به 25 دسامبر منتقل کرد و گفت که این کار به اوکراینی‌ها امکان می‌دهد تا میراث روسیه برای تحمیل جشن کریسمس در 7 ژانویه را کنار بگذارند.
به گفته سی‌بی‌اس، تغییر تاریخ بخشی از اقدامات تعجیل‌آمیز کی‌یف از زمان حمله روسیه برای از بین بردن آثار امپراطوری تزاری و اتحاد جماهیر شوروی است. اقدامات دیگر شامل تغییر نام خیابان‌ها و حذف بناهای تاریخی بوده است.
کلیسای ارتدکس اوکراین در سال 2014 پس از حمله روسیه به شبه‌جزیره کریمه و حمایت مسکو از جدایی‌طلبان شرق اوکراین، مسیر خود را از کلیسای ارتدکس روسیه جدا کرد.
اینک کلیسای ارتدکس جدید اوکراین به عنوان یک نهاد مذهبی ملی در این کشور در حال رشد است، و با حمایت کی‌یف کنترل ساختمان‌هایی که پیش از این تحت مالکیت کلیسای روسیه بود را به دست گرفته است.
به گفته سی‌بی‌اس، مردم اوکراین در سراسر کشور از تغییر تاریخ کریسمس پشتیبانی کردند. مادری که پسرش به عنوان پزشک در خط مقدم جبهه جنگ علیه مهاجمان روسی خدمت می‌کند، در این باره گفت: «ما معتقدیم که باید کریسمس را با تمام دنیا و بسیار دور از مسکو جشن بگیریم. برای من این پیامی نو است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید