سال 2024 شاهد انتخابات سرنوشت‌ساز در 50 کشور خواهد بود؛ احتمال بازگشت ترامپ

روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارش بلندبالای خود، با برجسته‌سازی رویدادهای پیش‌بینی شده برای سال 2024 آورده است که حملات حوثی‌های تحت حمایت ایران به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، بیانگر آینده مبهم چشم‌انداز تجارت جهانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در آستانه پایان سال 2023 میلادی، كه ناظران در ارزیابی آن به دلیل جنگ‌های جاری در اوکراین و اسرائیل، تورم اقتصادی و دیگر امور، اختلاف نظر دارند، کارشناسان و رسانه‌ها می‌کوشند سال 2024 را در سایه رویدادهای ناگهانی، پیش‌بینی کنند.
روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارش بلندبالای خود، با برجسته‌سازی رویدادهای پیش‌بینی شده برای سال 2024 آورده است که حملات حوثی‌های تحت حمایت ایران به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، بیانگر آینده مبهم چشم‌انداز تجارت جهانی است.
بر اساس این گزارش، حملات حوثی‌ها، به‌مثابه امتداد جنگ اسرائیل و حماس در غزه، بر بی‌ثباتی اقتصاد جهانی می‌افزاید که عملا در معرض تنش‌های فزاینده ژئوپلیتیکی قرار دارد.
«نیویوک تایمز» ضمن هشدار نسبت به افزایش دامنه منازعه در خاورمیانه، یادآور شد که این منازعه، جدیدترین رویداد در سلسله بحران‌های غیرقابل پیش‌بینی است که از این لحاظ به پاندمی کرونا و بروز جنگ در اوکراین شباهت دارد که اقتصاد جهانی را زیر ضربات پتک‌آسای خود قرار داد و آن را از روال درست خارج ساخت که تبعاتش همچنان ادامه دارد.

انتخابات در 50 کشور

موجی از انتخابات ملی با پیآمدهای عمیق و درازمدت نیز پیش روی جهان قرار داد زیرا بیش از یک میلیارد رای‌دهنده در 50 کشور شامل هند، اندونزی، مکزیک، افریقای جنوبی، آمریکا و 27 عضو پارلمان اروپا به پای صندوق‌های رای‌گیری خواهند رفت.
شرکت‌کنندگان در انتخابات سال 2024 در مجموع، 60درصد تولید اقتصاد جهانی را تشکیل می‌دهند.
انتخابات در دموکراسی‌های قدرتمند در سایه افزایش بی‌اعتمادی به دولت برگزار می‌شود و اقشار تقسیم‌شده رای‌دهندگان، در خصوص چشم‌اندازهای اقتصادی، عمیقا نگران هستند. حتی در کشورهایی که فاقد انتخابات آزاد و سالم هستند نیز رهبران نسبت به سلامت وضعیت اقتصادی کشور بسیار اهمیت قائل هستند.
برندگان این انتخابات‌ها، تصمیمات تعیین‌کننده را مشخص خواهند کرد که بر حمایت از کارخانه‌ها، معافیت‌های مالیاتی، انتقال فناوری، گسترش هوش مصنوعی، مقررات سازمانی، موانع تجاری و سرمایه‌گذاری، کاهش بدهی‌ها و انتقال انرژی تاثیر خواهد گذاشت.
بر اساس گزارش «نیویورک تایمز»، پیروزی در انتخابات که پوپولیست‌های ناراضی را به قدرت می‌رساند، ممکن است دولت‌ها را به افزایش کنترل بر بازرگانی، سرمایه‌گذاری خارجی و مهاجرت سوق دهد.
از سویی انتخاب ناسیونالیست‌های دست راستی نیز به احتمال زیاد به تضعیف فزاینده رشد جهانی و آسیب به ثروت‌های اقتصادی خواهد انجامید.
بزرگترین انتخابات سال آینده، در هند برگزار می‌شود که در حال حاضر، دارنده سریع‌ترین نرخ رشد در اقتصادهای جهان است و با چین به عنوان مرکز تولید جهان، رقابت می‌کند.
به احتمال زیاد انتخابات ریاست جمهوری تایوان در ژانویه آینده، به افزایش تنش میان آمریکا و چین خواهد انجامید.
انتخابات مکزیک نیز بر رای‌گیری در خصوص نحوه کار دولت در تعامل با موضوع انرژی و سرمایه‌گذاری خارجی، تاثیرگذار است.
محتمل است که رئیس جمهوری جدید اندونزی هم سیاست‌های دولت مربوط به فلزات مهم چون نیکل را تغییر دهد.
تردیدی نیست که انتخابات آمریکا با هر معیاری، بیشترین اهمیت را برای اقتصاد جهانی دارد. واشینگتن و اتحادیه اروپا هفته‌گذشته به توافق بر سر تعلیق عوارض کمرگی بر فولاد و آلمینیوم اروپایی و ویسکی و موتورسیکلت‌های آمریکایی بعد از انتخابات دست یافتند.
در گزارش جدید شرکت مشاوره‌ای «ایی‌وای-پارتنون» آمده است که نتایج این انتخابات می‌تواند، تحولات درازمدت در مسائل سیاست داخلی و خارجی از جمله فضای حاکم، لیست‌ها و هم‌پیمانی‌های جهانی را متاثر سازد.

پیش‌بینی‌های نامتقارن در مورد اقتصاد جهانی

تا این‌لحظه، دورنمای اقتصاد جهانی برای سال آینده تا حدودی نامتقارن به‌نظر می‌رسد به طوری‌ که نرخ رشد در بیشتر نقاط جهان، کند خواهد بود و ده‌ها کشور در حال توسعه با خطر عدم پرداخت بدهی‌های خود روبرو خواهند شد.
ابعاد مثبت این دورنما، کاهش سریع تورم است که روسای بانک‌های مرکزی را به کاهش نرخ بهره یا دست‌کم ثابت نگاه‌داشتن آن سوق خواهد داد.
کاهش هزینه وام نیز به صورت کلی به عنوان مشوقی برای سرمایه‌گذاری و خرید خانه قلمداد می‌شود.
تداوم چنددستگی‌های جهانی و هم‌پیمانی‌های ناپایدار و تشکل‌های رقیب، تاثیر بسزایی بر نگرانی‌های امنیتی مربوط به تصمیم‌گیری‌های اقتصادی، بیشتر از تاثیر کنونی آن، خواهد گذاشت.
در پی کاهش شدید خریدهای انرژی اروپا از روسیه به دنبال تهاجم مسکو به اوکراین، چین، هند و ترکیه خریدهای نفتی و گازی و ذغال سنگ خود از روسیه را افزایش دادند.
همزمان بروز تنش میان چین و آمریکا، واشینگتن را به واکنش در ارتباط با سال‌ها حمایت صنعتی قوی از پکن از طریق ارائه مشوق‌های عظیم مربوط به خودروهای برقی، نیمه هادی‌ها و دیگر مولفه‌های ضروری برای امنیت ملی، سوق داد.
در پژوهش نیم‌سالانه اجراشده از سوی مجمع جهانی اقتصاد آمده است: « تداوم نوسانات در روابط ژئوپلیتیکی و ژئواکونومیکی میان اقتصادهای بزرگ، نگرانی عمده مدیران ارشد ریسک در بخش دولتی و خصوصی است».
با ادامه منازعه‌های نظامی و افزایش دگرگونی‌های شدید اقلیمی و شمار بالای انتخابات بزرگ آتی ، پیش‌بینی می‌شود که سال 2024 ، افزایش قابل ملاحظه عدم اطمینان نسبت به وضعیت جهان را به همراه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید