گزارش نشریه آمریکایی از دخالت بایدن برای منع حمله پیشدستانه اسرائیل به حزب‌الله لبنان

نشریه «تایمز اسرائیل»: یوآو گالانت و بنی گانتز اعضای شورای جنگ اسرائیل قصد داشتند حمله پیشدستانه به حزب‌الله لبنان را عملی کنند، اما نتانیاهو آن را لغو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارشی که روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» منتشر کرد، مقامات آمریکایی، شنبه 2 دی، فاش کردند که تنها چند روز پس از حمله غافلگیرانه حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر گذشته، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را متقاعد کرد که دست به حمله‌ای پیشدستانه علیه حزب‌الله لبنان نزند.

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل شنبه دوم دی ضمن نادرست خواندن گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال» مبنی تمایل اسرائیل برای اقدام به حمله پیش‌دستانه علیه حزب‌الله لبنان، بر رویکرد دولت نتانیاهو برای به سرانجام رساندن جنگ در جنوب و تحقق بازدارندگی در شمال تاکید کرد.

از سویی روزنامه «تایمز اسرائیل» شنبه گزارش داد که یوآو گالانت و بنی گانتز اعضای شورای جنگ اسرائیل می‌خواستند به حزب‌الله ضربه بزنند اما نتانیاهو مانع از این اقدام شد.

به گفته مقامات آگاه آمریکایی، اسرائیل اطلاعاتی مبنی بر تدارک شبه‌نظامیان حزب‌الله برای عبور از مرز به عنوان بخشی از یک حمله چند جبهه‌ای را دریافت کرد که برخی از مقامات جنگ‌طلب آن را بر آن داشت تا طرح حمله پیشدستانه علیه حزب‌الله را بیشتر مورد بررسی قرار دهند، اما واشینگتن این اطلاعات را غیرقابل اعتماد دانسته و با دخالت بایدن مانع از اقدام پیشدستانه علیه حزب‌الله شده است.

این منابع آگاه به «وال استریت ژورنال» گفته‌اند که همزمان با پرواز جنگنده‌های اسرائیلی در آسمان و انتظار آنها برای دستور حمله، بایدن در 11 اکتبر با نتانیاهو تماس گرفته و از او خواست تا بیشتر تأمل کرده و در مورد عواقب حمله به حزب‌الله لبنان بیاندیشد.

بنا به این گزارش طرف آمریکایی اولین نشانه از قصد اسرائیل برای حمله پیشگیرانه به حزب‌الله را در صبح روز 11 اکتبر دریافت کرد، زمانی که مقامات اسرائیلی به سرعت به کاخ سفید اطلاع دادند که معتقدند حزب‌الله در حال برنامه‌ریزی برای حمله است.

45 دقیقه بحث و گفت‌وگو

به گفته منابع آمریکایی اسرائیل آگاه است که به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد و درخواست حمایت از واشینگتن کرد و نتانیاهو پس از 45 دقیقه بحث و گفت‌وگو تماس تلفنی خود را با بایدن پایان داد و گفت که این موضوع را با دولت خود در میان خواهد گذاشت.

نشریه «وال استریت ژورنال» به نقل از این مقامات توضیح داد که مقامات اسرائیلی پس از تماس‌های تلفنی و جلساتی که شاهد یک وضعیت پرتنش بود و شش ساعت به طول انجامید، موافقت کردند تا از حمله پیشدستانه علیه حزب‌الله صرف نظر کنند، چرا که واشینگتن اصرار داشت که داده‌های اطلاعاتی آن احتمال حمله قریب‌‌الوقوع حزب‌الله به اسرائیل را نشان نمی‌دهد.

در این گزارش آمده که توان نظامی اسرائیل در جبهه شمالی در صورت شکست گزینه سیاسی ضروری است و در شرایط کنونی بر ایجاد بازدارندگی در جبهه شمالی تاکید می‌شود.

تکذیب گزارش از سوی اسرائیل

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل به نوبه خود اعلام کرد که گزارش «وال استریت ژورنال» در مورد تمایل به حمله پیشدستانه علیه حزب‌الله صحت ندارد.

دفتر نتانیاهو در این‌باره افزود: «اسرائیل از ابتدا برای پایان دادن به نبرد در جنوب و تحقق بازدارندگی در شمال تلاش کرده است.»

این در حالی است که مجله «تایمز اسرائیل» گزارش داد که یوآو گالانت و بنی گانتز اعضای شورای جنگ اسرائیل قصد داشتند حمله به حزب‌الله را عملی کنند، اما نتانیاهو آن را لغو کرد.

شایان ذکر است که حزب‌الله لبنان از ابتدای جنگ اسرائیل علیه نوار غزه که با حمله هفتم اکتبر حماس آغاز شده، تقریباً به طور روزانه حملات موشکی محدودی را به مقرهای نظامی، شهرها، شهرک‌ها و روستاهای شمال اسرائیل که خالی از سکنه شده، انجام می‌دهد که در مقابل آن اسرائیل جنوب لبنان را با آتش چندبرابری هدف حملات هوایی، موشکی و توپخانه‌ای شدید خود قرار می‌دهد که تاکنون به کشته شدن ده‌ها نفر از اعضای حزب‌الله و غیرنظامیان لبنانی منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید