پنتاگون: پهپادی که یک کشتی در سواحل هند را هدف قرار داد «از ایران پرتاب شد»

این اولین بار است که پنتاگون علناً ایران را به هدف قرار دادن کشتی‌ها از زمان آغاز عمليات اسرائيل در نوار غزه برای ریشه‌کن کردن حماس، متهم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در بیانیه‌ای اعلام کرد که پهپادی که روز شنبه دوم دی، یک نفتکش حامل مواد شیمیایی را در سواحل هند هدف قرار داد «از ایران پرتاب شد» که نشان‌دهنده گسترش خطر برای کشتی‌های دریایی به فراسوی دریای سرخ است.

این اولین بار است که پنتاگون علناً ایران را به هدف قرار دادن کشتی‌ها از زمان آغاز عمليات اسرائيل در نوار غزه برای ریشه‌کن کردن حماس، متهم می‌کند.

حمله روز شنبه در اقیانوس هند پس از یک سری حملات مشابه توسط حوثی‌ها از یمن انجام شد که کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را هدف قرار داد.
در بیانیه پنتاگون آمده است که این حمله حدود ساعت ده صبح به وقت محلی (06:00 به وقت گرینویچ) روی داد و هیچ خسارتی در کشتی متعلق به یک شرکت ژاپنی در پی نداشت و افزود که آتش‌سوزی جزیی که در کشتی رخ داده بود خاموش شد.

بر اساس بیانیه پنتاگون، ارتش آمریکا همچنان با نفتکش «کیم پلوتو» با پرچم لیبریا که توسط یک شرکت هلندی اداره می‌شود، «و ‌به سوی مقصدش در هند به حرکت خود ادامه می‌دهد» در تماس است.
پنتاگون محل حمله را در فاصله 200 مایل دریایی (370 کیلومتری) سواحل هند شناسایی کرد و افزود که هیچ کشتی نیروی دریایی آمریکا در مجاورت آن وجود ندارد.
پیشتر، شرکت امنیت دریایی «آمبری» خبر داده بود که این کشتی "با اسرائیل مرتبط است".
روزنامه «وال استریت ژورنال» نیز گزارش داد که شرکت هلندی که این نفتکش را اداره می کند «با غول کشتیرانی اسرائیلی ایدان اوفر مرتبط است.»
یکی از مقامات نیروی دریایی هند درباره این حمله به خبرگزاری فرانسه گفت: «یک هواپیما به محل اعزام شد و توانست به کشتی برسد و از ایمنی آن و خدمه آن اطمینان حاصل کند.» او افزود: یک کشتی جنگی نیروی دریایی هند نیز برای ارائه کمک های لازم به محل اعزام شد.»

این در حالی است که علی باقری معاون وزیر امور خارجه ایران روز شنبه صحت اتهامات آمریکا علیه تهران مبنی بر دست داشتن در حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری را رد کرد و گفت که این گروه به خودی خود عمل می‌کند. اما قبل از او، محمدرضا نقدی معاون سپاه پاسداران ایران تهدید کرده بود در صورتی که اسرائیل جنگ علیه حماس را متوقف نکند، سایر آبراه‌های بین‌المللی نیز بسته خواهد شد.
حوثی‌ها تاکید می‌کنند که حملاتشان کشتی‌هایی را هدف می‌گیرند که به گفته آنها به اسرائیل مرتبط هستند یا به بنادر این کشور می‌روند یا از آن خارج می‌شوند و این حملات را «حمایت از مردم فلسطین» در بحبوحه جنگ میان اسرائیل و حماس است که در 7 اکتبر آغاز شد، عنوان می‌کنند.

این شبه‌نظامیان هشدار دادند که تا زمانی که ساکنان نوار غزه آب و داروی مورد نیاز خود را دریافت نکنند، به حملات خود ادامه خواهند داد.
با ادامه اختلال در کشتیرانی تجاری در دریای سرخ، ایالات متحده از تشکیل یک نیروی دریایی چند ملیتی متشکل از بیش از 20 کشور برای محافظت از کشتی‌ها خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید